Kaip įforminti valstybės nuosavybės teisę į statinį, pastatytą valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutarties pagrindu (2018-07-27)
KLAUSIMAS
Prašome paaiškinti, kokius dokumentus ir sutartis reikia pateikti projektavimo dokumentuose, derinant projektą ir gaunant statybos leidimą, priduodant infrastruktūros objektą ir registruojant nekilnojamąjį turtą, kad turtas būtų registruojamas valstybės vardu, kuris pagal valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutarties sąlygas yra sukurto infrastruktūros objekto savininkas. Ar turi būti pateikti papildomi dokumentai, jei taip, kokius dokumentus turime pateikti?
ATSAKYMAS (2018-07-27, Nr. (9.12)-2D-10414)
Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Statybos įstatymo (toliau – įstatymas) 2 straipsnio 99 dalyje nustatyta, kad statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda atlikti kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui, kitai užsienio organizacijai).
Įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nustatytos sąlygos, kurioms esant, statytojas gali įgyvendinti statytojo teisę. Viena iš šių sąlygų – statytojas žemės sklypą, kuriame statomas statinys, valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais.
Be to, Įstatymo 27 straipsnio 5 dalies 6 punkte nustatyta, kad žemės sklype (teritorijoje), kurio nuosavybės teise ar kita valdymo ir naudojimo teise nevaldo statytojas (užsakovas), numatoma vykdyti statybos darbus, taip pat, jeigu kitą žemės sklypą (teritoriją) numatoma laikinai naudoti statybos metu, – statybą leidžiančiam dokumentui gauti pateikiama sutartis, sutikimas ar susitarimas su šio žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju.
Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 152 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad jeigu privatus subjektas pagal valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutartį įsipareigoja sukurti naują turtą, šis turtas, pasibaigus sutarties galiojimui, nuosavybės teise perduodamas valstybei arba savivaldybei per valdžios subjektą. Jeigu valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutartyje nustatytai veiklai vykdyti reikalinga perduoti valstybės arba savivaldybės nekilnojamajam turtui priskirtą arba naujam turtui sukurti reikalingą valstybinę arba savivaldybės žemę, ši žemė valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutarties laikotarpiu privačiam subjektui išnuomojama be aukciono. Valstybinė arba savivaldybės žemė, reikalinga pagal valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutartį naujam turtui sukurti arba užstatyta pagal šią sutartį naujai sukurtu turtu, partnerystės sutarties laikotarpiu privačiam subjektui negali būti parduodama ar kitaip perleidžiama.
Vadovaudamiesi pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatomis manome, kad privačiam subjektui išnuomojus žemės sklypą, reikalingą valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutartyje numatytai veiklai vykdyti, jis galėtų būti statytoju (užsakovu), kuris įgyvendintų Įstatyme nustatytas statytojo teises ir pareigas nuo statinių projektavimo pradžios iki statybos užbaigimo procedūrų atlikimo pabaigos.
Tuo pačiu pažymime, kad Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 152 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad, jeigu privatus subjektas pagal valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutartį įsipareigoja sukurti naują turtą, šis turtas, pasibaigus sutarties galiojimui, nuosavybės teise perduodamas valstybei arba savivaldybei per valdžios subjektą. Šiame teisės akte nenumatyta, kad užbaigus statinių statybos procedūras, sukurtas naujas turtas (statiniai) nuosavybės teise perduodamas valstybei arba savivaldybei per valdžios subjektą.
Kilus papildomiems klausimams dėl statytojo teisės įgyvendinimo galite atvykti į Inspekciją, prieš tai telefonu (8 5) 272 2748 suderinę atvykimo datą ir laiką.
Informuojame, kad pagal Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 8 straipsnio nuostatas Inspekcijos kompetencijai nepriskirta nekilnojamojo turto nuosavybės registravimo Nekilnojamojo turto registre klausimų nagrinėjimas.
Persiunčiame VĮ Registrų centrui pagal kompetenciją atsakyti į šį klausimą.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23