KLAUSIMAI

1. Ar būtina su projektu pateikti kreditoriaus/banko sutikimą, kai sklype įregistruota „hipoteka“? Ar tai privalomasis dokumentas, kuris turi būti pateiktas į „infostatybą“ kartu su projektu ir kitais dokumentais ir dėl jo nepateikimo turi būti atmetamas visas projektas?

2. Projekto priėmimo – perdavimo aktas buvo parengtas ir pasirašytas elektroniniu parašu, tačiau tik atsitiktinumo dėka nepateiktas „infostatyboje“ (galime atsiųsti failą, kuriame matosi pasirašymo datos). Jei savivaldybės atstovas per nustatytą laiką – 3 darbo dienas (gruodžio 27-29) būtų parašęs tą pastabą, tai tą pačia dieną būtume pasitaisę ir pridėję praleistą dokumentą. Kadangi projektas buvo atmestas tik 2018-01-02, tai nuo 2018-01-01 pateikiamiems derinti projektams jau turėtų būti taikomi A+ klasės efektyvumo reikalavimai. Prašome patikslinti, ar šiuo konkrečiu atveju pateikiant šio projekto prašymą pakartotinai ir pridedant per klaidą nepateiktą projekto priėmimo – perdavimo aktą galima palikti tą patį projektą, atitinkantį A klasės reikalavimams, ar jau būtina pakeisti sprendinius, kurie atitiktų A+ klasės reikalavimus?

ATSAKYMAS (2018-01-30, Nr. (9.12)-2D-1287)

Atsakydami į Jūsų prašymą, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

1. Statybos įstatymo 27 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kokius dokumentus privaloma pateikti, siekiant gauti statybą leidžiantį dokumentą. Dokumentai, kurie būtų susiję su hipotekos atsiradimu (pvz.: hipotekos sandėris ar pan.), nenurodyti.

Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. D1-878, 5 priede nurodytos statinio projektus tikrinančių subjektų kompetencijos sritys. Šio reglamento priedo 1.3 punkte nustatyta, kad savivaldybių administracijos tikrina, ar nėra juridinių faktų, kurie ribotų statybos galimybes ir pažeistų trečiųjų asmenų interesus.

Civilinio kodekso 4 knygos XI skyriaus nuostatos reglamentuoja hipotekos teisinius santykius. Civilinio kodekso 4.170 str. 5 d. nustatyta, kad hipoteka neatima iš įkaito davėjo teisės valdyti, naudoti įkeistą turtą ir juo disponuoti atsižvelgiant į hipotekos kreditoriaus teises, jeigu hipotekos sandoryje nenustatyta kitaip. Taigi iš esmės Civilinis kodeksas leidžia turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo apribojimus nustatyti hipotekos sandoryje, be to, pabrėžia būtinybę atsižvelgti į hipotekos kreditoriaus interesus.

Statybos įstatymo 27 straipsnio 8 dalyje nustatyta, kad, jeigu pateikti ne visi statybą leidžiančiam dokumentui (toliau – SLD) išduoti privalomi dokumentai ar prašantis išduoti SLD asmuo negali įgyvendinti statytojo teisės pagal šio įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 1 ir 3 punktų reikalavimus, ar nepateikta informacija, patvirtinanti apie žyminio mokesčio už SLD išdavimą sumokėjimą, Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ įregistruotas prašymas išduoti statybą leidžiantį dokumentą nepriimamas ir apie tai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas (išskyrus šio straipsnio 11 dalyje nustatytą atvejį) nuo prašymo išduoti SLD įregistravimo dienos pasinaudojant Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacine sistema „Infostatyba“ pranešama prašymą teikusiam asmeniui.

Atsižvelgiant į tai, kas nurodyta, manytina, kad savivaldybės administracija neturėtų atisakyti priimti prašymą išduoti SLD, jeigu nėra pateiktas hipotekos kreditoriaus sutikimas dėl statybos darbų atlikimo. Tačiau savivaldybės administracijai tikrinant statinio projektus prieš išduodant SLD, kilus įtarimų, kad egzistuojantys juridiniai faktai (pvz.: nustatyta hipoteka) gali riboti statybos galimybes ir pažeisti trečiųjų asmenų interesus, ji turėtų teisę tikrinti su hipoteka susijusius dokumentus (pvz., hipotekos sandorio sąlygas) ir pareikalauti atitinkamų sutikimų (pvz.: pateikti hipotekos kreditoriaus sutikimą).

2. Aplinkos ministerija 2018 m. sausio 26 d. raštu Nr. Nr. (14-5)-D8-557pateikė nuomonę, kad, jeigu prašymas dėl SLD statyti naują statinį išdavimo pateiktas iki 2018 m. sausio 1 d., tačiau pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 8 dalies reikalavimus, nepriimtas, o ištaisius trūkumus prašymas dėl SLD išdavimo statyti tą patį pastatą išdavimo pateiktas po 2018 m. sausio 1 d., reikalavimas dėl pastato energinio naudingumo klasės – būti ne žemesnės kaip A+ neturi būti taikomas.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23