KLAUSIMAS prašymas atsakyti, ar Jūsų paklausime nurodyti darbai laikomi statybos darbais pagal Statybos įstatymo nuostatas.

Kai darbai, kurie patys nelaikomi statybos darbais, atliekami kartu su statybos darbais, tai nustatant ar jiems gali būti taikomas atvirkštinis PVM, visų pirma reikia nustatyti, ar tokie darbai

turi atskirą savarankišką tikslą ir todėl laikytini atskira paslauga (atskiromis paslaugomis), ar jie tik padaro pagrindinę statinių statybos paslaugą patrauklesne pirkėjui ir todėl yra sudėtinė pagrindinės statinių statybos paslaugos dalis.

Norint atsakyti į Bendrovės keliamus klausimus, pirmiausia reikia žinoti dėl kokių konkrečiai darbų atlikimo sudarytas sandoris ir įvertinti, ar atliekami darbai laikomi statybos darbais pagal Statybos įstatymą.

Jeigu Bendrovės vykdomi darbai laikomi statybos darbais, tai šiems darbams ir jiems atlikti sunaudotoms medžiagoms ar įrangai, tiekiamai pagal vieną sutartį su montavimo statinyje darbais, taikomas atvirkštinio apmokestinimo PVM mechanizmas, kai sandoris sudarytas su apmokestinamuoju asmeniu PVM mokėtoju.

Tačiau, jeigu Bendrovės atliekami aukštos, žemos ir vidutinės įtampos elektros konstrukcijų, modulinių transformatorinių, skydų įrengimo, montavimo darbai atliekami ne statinyje, o lauke ir šie darbai nelaikomi statybos darbais pagal Statybos įstatymą, o sutartis su pirkėju sudaryta tik dėl tokių darbų, kurie nelaikomi statybos darbais, atlikimo, tai tokiu atveju Bendrovės atliekamiems darbams atvirkštinis PVM mechanizmas nėra taikomas.

ATSAKYMAS (2022-09-21 Nr. 2D- 17223 (9.12 Mr))

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) gavo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos persiųstą raštą dėl pridėtinės vertės mokesčio (toliau – paklausimas) atsakyti pagal kompetenciją.

Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.

Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, išvadų dėl jų teikimo ir sprendimų priėmimo.

Paklausime nurodoma, jog atliekami aukštos, žemos ir vidutinės įtampos elektros konstrukcijų, modulinių transformatorinių, skydų įrengimo, montavimo darbai lauke, ir keliamas klausimas, ar tokie darbai pagal Statybos įstatymą laikytini statybos darbais, kuriems taikytinas atvirkštinis PVM mechanizmas. Pagal Inspekcijos kompetenciją pateikiame su klausimu susijusį teisinį reguliavimą dėl darbų priskyrimo statybos darbams ir nuomonę dėl jo taikymo.

Statybos įstatymo 2 straipsnio atitinkamai 84 ir 90 dalyje apibrėžta, kad: statinysnekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus; statybos darbaidarbai, atliekami statant (montuojant, tiesiant)naują, rekonstruojant, remontuojant ar griaunant esamą statinį (žemės kasimo, mūrijimo, betonavimo, montavimo, pamatų ir stogų įrengimo, stalių, apdailos, įrenginių paleidimo ir derinimo). Statybos darbai skirstomi į bendruosius (žemės darbai, statybinių konstrukcijų statybos ir montavimo darbai) ir specialiuosius (kiti statybos darbai). Specialiųjų darbų rūšys nustatomos normatyviniuose statybos techniniuose dokumentuose.

Statybos darbų sritys išvardytos statybos techninio reglamento STR 1.06.01:2016 „Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra“[2] (toliau – Reglamentas) 1 priede[3].     

Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo 75 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad elektros energijos persiuntimui skirtos žemosios ir vidutinės įtampos elektros oro linijos, oro kabelių linijos, požeminių ir povandeninių kabelių linijos ir jų technologiniai priklausiniai, įskaitant transformatorines ir transformatorių pastotes ir jose įrengtus įrenginius, požeminių kabelių kanalus, linijas laikančias atramas ir kitus technologinius priklausinius, taip pat vartotojo elektros įrenginiai, laikomi kilnojamaisiais daiktais, išskyrus elektros energetikos objektus, kurie pagal Statybos įstatymą laikytini pastatais.

Statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“[4] (toliau – STR 1.01.03:2017) 1 lentelėje pateiktame ypatingųjų statinių kategorijai priskiriamų statinių sąraše 110 kV ir aukštesnės įtamposelektros perdavimo tinklai ir jų technologiniai priklausiniai (išskyrus transformatorių pastočių, skirstyklų ir srovės keitiklių, teritorijoje esančius kelius, aikšteles, tvoras, ryšių įrangos ir apsaugos postų pastatus, lauko tualetus, kabelių kanalus ir privažiavimo prie šių teritorijų kelius) įrašyti kaip ypatingosios kategorijos statiniai (12 p.).

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manytina, kad objektų, kurie laikytini kilnojamaisiais daiktais pagal Elektros energetikos įstatymo 75 straipsnio 2 dalį, montavimas nelaikytinas statybos darbais, kaip jie apibrėžti Statybos įstatyme. 110 kV ir aukštesnės įtampos elektros perdavimo tinklai ir jų technologiniai priklausiniai (išskyrus STR 1.01.03:2017 1 lentelės 12 punkte nurodytas išimtis) yra statiniai ir jų įrengimo darbai atitinka Statybos įstatyme pateiktą statybos darbų apibrėžtį ir priskirtini elektrotechnikos darbams. Tai yra, bendruoju atveju, statybos darbais laikytini tik tokie darbai, kurie atliekami statant (montuojant, tiesiant) naują, rekonstruojant, remontuojant ar griaunant statinį (kaip jis apibrėžtas Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje).

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.


[1]patvirtinta Inspekcijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-194 „Dėl Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių patvirtinimo“.

[2]patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr.D1-848 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.06.01:2016 „Statybos darbai. Statinio statybos priežiūra“

[3]„1. Statybos darbai skirstomi:

1.1. bendrieji statybos darbai:

1.1.1. žemės darbai (statybos sklypo reljefo tvarkymas, pamatų duobių, iškasų, tranšėjų kasimas ir užpylimas; pylimų supylimas; kanalų ir griovių kasimas bei jų tvirtinimas; kasimo ir užpylimo darbai sausinimo ir drėkinimo sistemoms įrengti; jūros ir vidaus vandens telkinių dugno gilinimas; užtvankų supylimas; kiti panašaus profilio darbai);

1.1.2. statybinių konstrukcijų (gelžbetonio, betono, metalo, mūro, medžio ir kitų) statyba ir montavimas; hidroizoliacija; stogų įrengimas; apdailos darbai*; kiti panašaus profilio darbai;

1.2. specialieji statybos darbai:

1.2.1. mechanikos darbai (vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų tiesimas; betranšėjis inžinerinių tinklų tiesimas; statinio vandentiekio ir nuotekų šalinimo inžinerinių sistemų įrengimas; šilumos tiekimo tinklų tiesimas; šilumos gamybos įrenginių montavimas; statinio šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo inžinerinių sistemų įrengimas; naftos, dujų tinklų tiesimas; statinio dujų inžinerinių sistemų įrengimas; šildymo, dujų, naftos ar kito kuro technologinių inžinerinių sistemų įrengimas; statinių vidaus gaisrinio vandentiekio sistemų įrengimas, stacionariųjų gaisrų gesinimo sistemų įrengimas,  lauko gaisrinio vandentiekio tinklų įrengimas, dūmų ir šilumos valdymo sistemų įrengimas; kiti panašūs darbai);

1.2.2. elektrotechnikos darbai (elektros energijos tiekimo ir skirstymo įrenginių montavimas; elektros tinklų (išskyrus žemos ir vidutinės įtampos) tiesimas; statinio elektros inžinerinių sistemų įrengimas; procesų valdymo ir automatizavimo sistemų įrengimas; nuotolinio ryšio (telekomunikacijų) tinklų tiesimas; statinio nuotolinio ryšio (telekomunikacijų) inžinerinių sistemų įrengimas; statinio apsauginės signalizacijos, gaisrinės saugos inžinerinių sistemų (nenurodytų šio priedo 1.2.1 papunktyje) įrengimas; kiti panašūs darbai)“.

[4]patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro  2016 m. spalio 27 d. įsakymu Nr. D1 –713 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ patvirtinimo“.

Atnaujinimo data: 2023-09-23