Sutikimai, priešgaisriniai atstumai (2022-11-09)
KLAUSIMAS 1. Ar man reikia sutikimo/pasirašo dėl projektuojamo įvažiavimo į sklypą? Jei reikia vadovaujantis kokiais teisės aktais? (Priedas Nr.1)“
2. Ar gali būti statomas toks pastatas kaimyniniame sklype nesilaikant priešgaisriniu atstumų tarp mano ir kaimyno pastato? Ar reikalingas mano sutikimas/parašas ant projekto? (Priedas Nr.2). Jei negalima statyba šioje vietoje, ar galima projektuojamą pastatą perkelti į sklypo dalį pažymėta plane (Priedas Nr. 3)“
ATSAKYMAS (2022-03-XX Nr. 2D-20279 (9.12 Mr))
Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų (taip pat ir pagal prie paklausimų pridėtus planus, brėžinius) nagrinėjimo, išvadų dėl jų teikimo ir sprendimų priėmimo. Todėl pateikiame tik su paklausime keliamais klausimais susijusį teisinį reglamentavimą ir nuomonę dėl jo taikymo.
Dėl klausimo „1. Ar man reikia sutikimo/pasirašo dėl projektuojamo įvažiavimo į sklypą? Jei reikia vadovaujantis kokiais teisės aktais? (Priedas Nr.1)“
Statybos įstatymo 2 straipsnio 44 dalyje apibrėžta, kad prisijungimo prie inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų sąlygos (toliau – prisijungimo sąlygos) – statinio, žemės sklype esančių inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų prijungimo prie kitiems savininkams priklausančių inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų sąlygos, jeigu jos nenustatytos teritorijų planavimo dokumentuose.
Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“[2] (toliau – STR 1.05.01:2017) 6 priede nurodyti atvejai, kada privalomi rašytiniai pritarimai statinio projektui iki prašymo išduoti statybą leidžiantį dokumentą pateikimo, 1 punkte nustatant, kad, jei statinio projekte suprojektuoti statiniai patenka į kitų statinių apsaugos zonas arba numatomi statyti mažesniais nei nurodyti norminiai atstumai iki kitų statinių – tų statinių savininkų, o, esant atitinkamam savininko įgaliojimui, – tų statinių valdytojų ar naudotojų.
STR 1.05.01:2017 7 priede išvardyti besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų rašytinių sutikimų privalomumo atvejai.
Statybos techninis reglamentas STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“[3] (toliau – STR 2.02.09:2005) 9 punkte nurodyti normuojami sklypo tvarkymo rodikliai, 9.2 papunktyje išvardijant reglamentuojamus mažiausius leistinus atstumus[4].
Taigi įvažiavimas į sklypą turi būti įrengiamas vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais ar susisiekimo komunikacijų, prie kurių jungiamas įvažiavimas į sklypą, savininko išduotomis prisijungimo sąlygomis (kai jos nenumatytos teritorijų planavimo dokumentuose).
Gretimo sklypo savininko rašytinis pritarimas statinio projektui ar rašytinis sutikimas dėl įvažiavimo galėtų būti privalomas dėl aplinkybių, nurodytų STR 1.05.01:2017 6 ar 7 priede.
Dėl klausimo „2. Ar gali būti statomas toks pastatas kaimyniniame sklype nesilaikant priešgaisriniu atstumų tarp mano ir kaimyno pastato? Ar reikalingas mano sutikimas/parašas ant projekto? (Priedas Nr.2). Jei negalima statyba šioje vietoje, ar galima projektuojamą pastatą perkelti į sklypo dalį pažymėta plane (Priedas Nr. 3)“
Atsakyme į 1 klausimą nurodytas STR 2.02.09:2005 9 punkto 9.2.1 papunktis, nustatantis, jog priešgaisriniai atstumai tarp namų ir kitų pastatų nustatomi pagal Gaisrinės saugos pagrindinius reikalavimus[5], kurie patvirtinti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus įsakymu. Todėl dėl jų nuostatų taikymo galima konsultuotis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente.
Bendruoju atveju Jūsų rašytinis pritarimas statinio projektui (ne parašas ant projekto) iki prašymo išduoti statybą leidžiantį dokumentą pateikimo būtų privalomas, jei statinio projekte gretimame sklype suprojektuoti statiniai patektų į Jūsų statinių apsaugos zonas arba būtų numatomi statyti mažesniais nei nurodyti norminiai atstumai iki Jūsų statinių.
Kaip ir minėta, Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo ir išvadų teikimo, todėl dėl galimybės projektuoti pastatą kitoje sklypo vietoje nepasisakome.
Informuojame, kad projektinius sprendinius privalo parinkti kompetentingas projektuotojas, prisiimdamas atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas, nes tokia prievolė jam nustatyta Statybos įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje. O vadovaujantis Statybos įstatymo 271 straipsnio 1 dalies nuostatomis, savivaldybių administracijos, tikrinančios statinių projektus, kai jie pateikiami su prašymais išduoti statybą leidžiančius dokumentus, įgaliotos patikrinti, ar statinio projekto sprendiniai, susiję su teisės aktuose nustatytais norminiais atstumais tarp statinių, tarp statinių ir sklypų (teritorijų) ribų, atitinka teisės aktų reikalavimus.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
[4]„9.2.1. priešgaisriniai – tarp Namų ir kitų pastatų – nustatomi pagal Gaisrinės saugos pagrindinius reikalavimus [6.6.3];
Punkto pakeitimai:
Nr. D1-220, 2011-03-14, Žin., 2011, Nr. 32-1516 (2011-03-17); Žin., 2011, Nr. 35-0 (2011-03-24), i. k. 111301MISAK00D1-220
9.2.2. sanitariniai – tarp Namų, kitų pastatų ir inžinerinių statinių, priklausomai nuo jų paskirties, – nustatomi pagal Reglamento 2 priedą;
Punkto pakeitimai:
Nr. D1-892, 2014-11-07, paskelbta TAR 2014-11-11, i. k. 2014-16609
9.2.3. užtikrinantieji statinių mechaninį atsparumą ir pastovumą:
9.2.3.1. tarp statinių pamatų ir inžinerinių tinklų bei kitų inžinerinių statinių – nustatomi pagal [6.1.5];
9.2.3.2. tarp įvairios paskirties inžinerinių tinklų – nustatomi pagal [6.1.5];
9.2.3.3. tarp želdinių ir statinių elementų – nustatomi pagal Reglamento 3 priedą;
9.2.4. užtikrinantieji trečiųjų asmenų interesų apsaugą nustatomi pagal Reglamento 8 priedą;“
Atnaujinimo data: 2023-09-23