Modulinių pastatų statyba kitos paskirties žemėje (2019-05-30)
KLAUSIMAS
Bendrovė nuosavybės teise turi 14 žemės sklypų (paskirtis kita, būdas – gyvenamosios teritorijos, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų statybos) (toliau – Gyvenamosios paskirties sklypai) ir vieną žemės sklypą (paskirtis – kita, būdas – komercinės paskirties objektų – prekybos, paslaugų ir pramogų objektų statybos) (Komercinės paskirties sklypas). Nurodyti žemės sklypai nėra parkų, draustinių, nekilnojamojo kultūros paveldo ar kitoje saugomoje teritorijoje.
Bendrovė ketina, nepažeisdama užstatymo zonų ir intensyvumo, Gyvenamosios paskirties sklypuose pastatyti po 2–4 modulinius pagalbinio ūkio pastatus (be pamatų), Komercinės paskirties sklype pastatyti 20 modulinių pastatų (be pamatų). Į modulinius pastatus įvesime elektrą bei prijungsime prie vandens tiekimo ir nuotekų.
Dėl tokios veiklos konsultavomės savivaldybėje. Gavome atsakymą, kad moduliniai pastatai yra prilyginami kilnojamiems daiktams ir jiems savivaldybė statybos leidimo neišduoda.
Klausimas. Ar tokia planuojama veikla bendrovė nepažeis kokių nors teisės aktų reikalavimų, už kurių nesilaikymą bendrovei būtų taikoma atsakomybė?
ATSAKYMAS (2019-05-30, Nr. (9.12)- 2D-7350)
Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Kokia veikla ir kokių statinių statyba galima žemės sklypuose paklausime nurodytais atvejais, reglamentuota Žemės naudojimo būdų turinio aprašo 16 ir 20 punktuose:
16. Vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos | Žemės sklypai, skirti vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties pastatams su pagalbinio ūkio paskirties pastatais. |
20. Komercinės paskirties objektų teritorijos | Žemės sklypai, skirti viešbučių paskirties pastatams; administracinės paskirties (išskyrus valstybės ir savivaldybės institucijų, kitų iš valstybės ar savivaldybių biudžetų išlaikomų įstaigų administraciniams pastatams) pastatams; prekybos paskirties pastatams; paslaugų paskirties pastatams; maitinimo paskirties pastatams ir sporto paskirties pastatams. |
Žemės įstatymo 21 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad žemės savininkai ir kiti naudotojai privalo naudoti žemę pagal pagrindinę naudojimo paskirtį ir naudojimo būdą.
Ar žemė naudojama pagal paskirtį, vadovaujantis Žemės įstatymo 32 straipsnio 3 dalies 9 punktu bei 36 straipsnio 1 dalimi, valstybinę kontrolę atlieka Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.
Konkrečiu atveju, ar planuojama veikla žemės sklypuose nepažeis žemes naudojimo pagal paskirtį nuostatų, reikėtų teirautis Nacionalinėje žemės tarnyboje prie Žemės ūkio ministerijos.
Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje nustatyta, kad statinys – nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus.
Bendruoju atveju manome, kad paklausime nurodytas gamintojo pagamintas gaminys („modulinis pastatas“) nelaikytinas statiniu pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalies nuostatas, jei pagal gamintojo pateiktus dokumentus (techninį pasą, gaminio atitikties deklaraciją ir pan.) jis yra kilnojamas daiktas ir atitinka Civiliniame kodekse apibrėžtą kilnojamojo daikto sąvoką. Kilnojamiesiems daiktams Statybos įstatymas ir jo poįstatyminiai teisės aktai netaikomi.
Tuo pačiu pažymime, kad jei tokiam gaminiui („moduliniam pastatui“) reikalinga statyti atitinkamus inžinerinius statinius (aikšteles, kelius, inžinerinius tinklus ir pan.), tai tokių inžinerinių statinių statybai taikomi Statybos įstatymo ir jo poįstatyminių teisės aktų reikalavimai.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23