KLAUSIMAS

Buvo įsigytas šiltnamis, pavadinimas – <...> (toliau – šiltnamis). Šiltnamis yra be pamatų, šiltnamio išmatavimai: 317 cm, plotis 235 cm, aukštis 235 cm, sienos aukštis 160 cm. Šiltnamį perkeliant iš vienos vietos į kitą, jo nereikia išardyti. Šiltnamis iš vienos vietos į kitą yra perkeliamas iš žemės ištraukiant specialius tvirtinimus įkištus į žemę ir jį pernešant į kitą vietą. Ištraukus tvirtinimus iš žemės nėra ardomos šiltnamio atskiros sudedamosios dalys ir konstrukcijos, todėl šiltnamis transportavimo metu nepraranda savo pagrindinės paskirties ir vertės. Minėti tvirtinimai yra šiltnamio sudedamoji dalis.

Atsižvelgiant į  pateiktas šiltnamio savybes, prašome suteikti informaciją:

1. Ar aprašytas šiltnamis yra laikomas statiniu?

2. Ar žemės sklype įrengiant aprašytą šiltnamį yra reikalingas kaimynų rašytinis sutikimas?

3. Kokiu atstumu (nesant rašytinio kaimynų sutikimo) nuo sklypo ribos galima statyti aprašytą šiltnamį?

4. Ar aprašytam šiltnamiui yra taikomi Statybos įstatymo ir jo įgyvendinančiųjų teisės aktų reikalavimai?

5. Ar aprašytam šiltnamiui yra taikomi statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 reikalavimai?

ATSAKYMAS (2020-07-17, Nr. 2D-9627)

Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.

Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 2 str. 84 d. apibrėžta: statinysnekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus.

          Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 1.98 str. nustatyta, kad daiktai, kaip civilinių teisių objektai, skirstomi į kilnojamuosius ir nekilnojamuosius. Nekilnojamieji daiktai yra žemė ir kiti daiktai, kurie susiję su žeme ir kurių negalima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties bei iš esmės nesumažinus jų vertės (pastatai, įrenginiai, sodiniai ir kiti daiktai, kurie pagal paskirtį ir prigimtį yra nekilnojamieji). Daiktai, kuriuos galima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės, laikomi kilnojamaisiais, jeigu įstatymai nenustato ko kita.

          Atsižvelgdami į šias įstatymų nuostatas ir paklausimo informaciją, teikiame nuomonę dėl paklausime suformuluotų klausimų.

1. Jeigu objektas (šiuo atveju – šiltnamis) atitinka CK 1.98 str. nurodytus kilnojamojo daikto požymius, jis nelaikytinas statiniu.

          2-5. Statybos įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų reikalavimai (tarp jų – ir dėl atstumo iki sklypo ribų, rašytinių gretimų sklypų savininkų sutikimų) taikomi statinio, kaip jis apibrėžtas Statybos įstatymo 2 str. 84 d., statybos atveju. Statybą reglamentuojančių teisės aktų nuostatos netaikomos kilnojamųjų daiktų atžvilgiu.

          Atkreiptinas dėmesys į Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 21 str. 7 p., kuriame įtvirtinta žemės savininkų ir kitų naudotojų pareiga  savo naudojamuose žemės sklypuose vykdant ūkinę ir kitą veiklą, nepažeisti gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių ir įstatymų saugomų interesų. Asmuo, manantis, kad pažeidžiamos jo teisės ir teisėti interesai, juos ginti gali civilinius santykius reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.    

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23