Kokia statybos rūšis, kai pastato likę tik 11 cm po žeme? (2020-02-27)
KLAUSIMAS
Žemės sklype yra registruotas pastatas – garažas. 2019-03-16 yra atlikta to pastato pamatų geodezinė nuotrauka, kurioje nurodytos esamo pastato koordinatės ir atstumai iki sklypo ribų bei pamato viršaus altitudė, taip pat 2019-03-28 yra atlikta sklypo toponuotrauka, kurioje pažymėti esami statinio pamatai.
Projektavimo metu, esamo pamato dalis yra naudojama naujoms pastato konstrukcijoms atremti. Taip pat pastatas yra didinamas ir projektuojami nauji aukštai (pridedami brėžiniai).
Remiantis STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 8 ir 9 p., juose pateikiami naujos statybos ir rekonstrukcijos apibrėžimai.
Pagal minėtą reglamento 8 p. naujo antžeminio statinio statyba yra tada, kai ji vykdoma žemės paviršiaus plote, kuriame nėra kitų statinių. Pagal Statybos įstatymo 2 str. 84 d. statinys – nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus. Pateikiamas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registro išrašas, kuris patvirtina, kad sklype, kaip nekilnojamasis daiktas yra teisiškai įregistruotas pastatas – garažas. Ir esamos išlikusios konstrukcijos yra naudojamos projekto sprendiniams įgyvendinti.
Taip pat, pagal 8.2 p. nauja statyba yra kai numatoma pristatyti prie esamo statinio antžeminį ar požeminį priestatą, dėl priestato statybos neperstatant ir nepertvarkant (nekeičiant, nesilpninant, nestiprinant ir pan.) esamo statinio laikančiųjų konstrukcijų – pagal numatomus projekto sprendinius numatoma dalį esamų konstrukcijų naudoti numatytiems projektavimo sprendiniams įgyvendinti.
Be to, pagal 8.5 p naujos statybos tikslu gali būti siekis atstatyti buvusį (visiškai sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą) statinį. Statinys laikomas visiškai sugriuvusiu, sunaikintu ar nugriautu, jei jo konstrukcijų nelikę, arba likę tik po žemės paviršiumi giliau kaip 0,5 m esančios laikančiosios konstrukcijos. Šiuo atveju atlikta geodezinė nuotrauka patvirtinta, kad pastato-garažo likusios konstrukcijos (pamatai) yra 0,11 m gylyje.
Pagal 9 p. statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Laikoma, kad laikančiosios konstrukcijos perstatomos, kai:
9.1. pastatomi nauji aukštai;
9.6. pakeičiamos bet kurios laikančiosios konstrukcijos kitomis laikančiosiomis konstrukcijomis, įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos, pašalinama dalis esančių laikančiųjų konstrukcijų.
Pagal numatomus projekto sprendinius sklype šiuo metu esanti statinio konstrukcijos (t.y. pamato) dalis bus panaudota naujoms pastato konstrukcijoms atremti, patį pastatą didinant į vakarinę pusę.
Apibendrinant pateiktą informaciją, kad Nekilnojamojo turto registre esamam įregistruotam nekilnojamajam daiktui – Pastatui – Garažui, kurio pamatai apmatuoti statinio geodezinėje nuotraukoje, bei turint omeny, kad esamo statinio pamatas yra 0,11 m gylyje, ir įvertinus numatytiems projekto sprendiniams – dalį esamų pastato pamatų konstrukcijos naudoti statant naujus aukštus, prašom išaiškinti, ar numatyti projekto sprendiniai atitinka statybos rūšį – statinio rekonstravimas ir atitinka STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ VI skyriaus 9 p.
ATSAKYMAS (2020-02-27, Nr. (9.12)-2D-2747)
Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Kartu su paklausimu atsiųstame 2018-08-08 (16:00:51) Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išraše nurodyta, kad žemės sklype adresu Skerdyklos g. 3, Klaipėdoje, įregistruotas ne tik pastatas – garažas, bet ir pastatas – gyvenamasis namas (vieno buto gyvenamasis pastatas), kurio vietoje projektuojamas paslaugų paskirties pastatas su komercinėmis patalpomis. Apie vieno buto gyvenamojo namo nugriovimą ir išregistravimą iš Nekilnojamojo turto registro paklausime nenurodyta.
Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Konsultavimo taisyklių 4.1 papunktyje nustatyta, kad konsultacija – Inspekcijos teikiama administracinė paslauga – žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato analizuoti atsiųstų projekto sprendinių ir nustatyti konkrečių statinių statybos rūšį, todėl vadovaudamiesi šiomis taisyklėmis teikiame konsultaciją apie galiojantį teisinį reguliavimą bendruoju atveju.
Statybos įstatymo 2 straipsnio 26 dalyje nustatyta, kad naujo statinio statyba – tai statyba, kurios tikslas – statinių neužimtame žemės paviršiaus plote pastatyti statinį, atstatyti visiškai sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą statinį.
Pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ (toliau – reglamentas STR 1.01.08:2002) 8 punktą naujo antžeminio statinio statyba yra, kai ji vykdoma žemės paviršiaus plote, kuriame nėra kitų statinių. Naujo statinio statybos tikslai yra:
„8.1. pastatyti naują statinį;
8.2. pristatyti prie esamo statinio antžeminį ar požeminį priestatą, dėl priestato statybos neperstatant ir nepertvarkant (nekeičiant, nesilpninant, nestiprinant ir pan.) esamo statinio laikančiųjų konstrukcijų; <..>
8.5. atstatyti buvusį (visiškai sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą) statinį. Statinys laikomas visiškai sugriuvusiu, sunaikintu ar nugriautu, jei jo konstrukcijų nelikę, arba likę tik po žemės paviršiumi giliau kaip 0,5 m esančios laikančiosios konstrukcijos“.
Statybos įstatymo 2 straipsnio 72 dalyje nustatyta, kad statinio rekonstravimas – statyba, kurios tikslas – perstatyti statinį: pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, pakeičiant statinio išorės matmenis (ilgį, plotį, aukštį ir pan.).
Pagal reglamento STR 1.01.08:2002 9 punktą statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Laikoma, kad laikančiosios konstrukcijos perstatomos, kai:
„9.1. pastatomi nauji aukštai;
9.2. įrengiamas naujas rūsys, praplečiamas esamas;
9.4. nugriaunama dalis esamų aukštų;
9.5. prie statinio pristatomas (ar pastatomas tarp gretimų statinių) priestatas, jei dėl šio priestato pristatymo keičiamos, silpninamos, stiprinamos ir pan. esamo statinio laikančiosios konstrukcijos;
9.6. pakeičiamos bet kurios laikančiosios konstrukcijos kitomis laikančiosiomis konstrukcijomis, įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos, pašalinama dalis esančių laikančiųjų konstrukcijų.“
Pirmiau nurodytos Statybos įstatymo ir reglamento STR 1.01.08:2002 nuostatos, nustato esminius principus, pagal kuriuos statybos darbai priskiriami naujos statybos ar rekonstravimo statybos rūšims. Atsižvelgiant į Statybos įstatyme pateiktą naujo statinio statybos apibrėžtį ir reglamento STR 1.01.08:2002 8 punkte ją detalizuojančias nuostatas, naujo statinio statybos tikslas yra statybos vykdymas statinių neužimtame žemės paviršiaus plote, t.y., žemės paviršiaus plote, kuriame nėra kitų statinių. Reglamento STR 1.01.08:2002 8.5 papunktyje nustatyta, kada statinys laikomas visiškai sugriuvusiu, sunaikintu ar nugriautu (t.y. statinys neužima žemės paviršiaus ploto) - jei jo konstrukcijų nelikę, arba likę tik po žemės paviršiumi giliau kaip 0,5 m esančios laikančiosios konstrukcijos.
Statinio rekonstravimo tikslas yra perstatyti statinį. Statybos darbai priskiriami rekonstravimo statybos rūšiai, kai statinys perstatomas pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 72 dalies ir reglamento STR 1.01.08:2002 9 punkto reikalavimus – pakeičiamos (pertvarkomos) statinio laikančiosios konstrukcijos, pakeičiant statinio išorės matmenis (ilgį, plotį, aukštį ir pan.). Pagal reglamento STR 1.01.08:2002 9.6 papunktį, dalies esamų laikančiųjų konstrukcijų pašalinimas ir (ar) naujų laikančiųjų konstrukcijų įrengimas laikomas laikančiųjų konstrukcijų perstatymu ir jei dėl to pakeičiami bet kurie statinio išorės matmenys, tokie statybos darbai laikytini statinio rekonstravimu. Tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad vadovaujantis reglamento STR 1.01.08:2002 9.6 papunkčiu, laikančiųjų konstrukcijų pertvarkymu laikomas esamų laikančiųjų konstrukcijų dalies, bet ne visų laikančiųjų konstrukcijų, pašalinimas. Jei pašalinamos visos esamos laikančiosios konstrukcijos arba jų likę tik po žemės paviršiumi giliau kaip 0,5 m, statinys laikomas visiškai nugriautu (reglamento STR 1.01.08:2002 8.5 p.), o tokio nugriauto statinio atstatymas naujo statinio statyba (Statybos įstatymo 2 str. 26 d.).
Apibendrindami pirmiau išdėstytą, manome, kad:
- antžeminis pastatas nelaikomas sugriuvusiu, sunaikintu ar nugriautu, jei ne giliau kaip 0,5 m po žeme yra likusios jo laikančios konstrukcijos. Tačiau jei po žeme, ne giliau kaip 0,5 m, yra likusios tik statinio nelaikančiosios konstrukcijos, tai toks statinys laikytinas sugriuvusiu, sunaikintu ar nugriautu;
-naujo paslaugų paskirties pastato su komercinėmis patalpomis statyba žemės paviršiaus plote, kuriame yra Nekilnojamojo turto registre įregistruoti vieno buto gyvenamasis namas ar likusios jo dalys (laikančiosios konstrukcijos) ir pagalbinio ūkio pastatas – garažas ar likusios jo dalys (laikančiosios konstrukcijos), negalima, jei vieno buto gyvenamojo namo ir pagalbinio ūkio pastato nenumatoma nugriauti ir išregistruoti iš Nekilnojamojo turto registro;
- rekonstravimu laikytini statybos dabai atitinkantys Statybos įstatymo 2 straipsnio 72 dalies ir reglamento STR 1.01.08:2002 9 punkto reikalavimus.
Primename, jog projektinius sprendinius privalo parinkti, tame tarpe ir statinio statybos rūšį nustatyti, kompetentingas projektuotojas, prisiimdamas atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas, nes tokia prievolė jam nustatyta Statybos įstatymo 16 straipsnio. 5 dalyje. Jei projektuotojas abejoja dėl projektinių sprendinių atitikties teisės aktų reikalavimams ir išsiaiškinti kylančius klausimus reikia specialių žinių, manome, kad projektą galėtų įvertinti statinio projekto ekspertizė.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23