Kondicionieriaus įrengimas įstiklintame balkone (2021-08-20)
KLAUSIMAS
Norime montuoti kondicionierių daugiabučiame gyvenamajame name. Kondicionieriaus išorinis blokas būtų montuojamas įstiklintame balkone, tokiu atveju nebūtų keičiama namo fasado išvaizda arba būtų montuojamas monoblokinis kondicionierius, kuris neturi išorinio bloko. Kondicionavimo įranga būtų parinkta vadovaujantis HN 33:2011 ,,Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose ir jų aplinkoje" 1 lentele, pagal kurią nurodytos garso slėgio vertės gyvenamojoje aplinkoje nebus viršijamos (triukšmo lygis neviršytų <45dBA). Jokie remonto ar kiti veiksmai bute nėra numatomi. Ar tokiu atveju reikia gauti daugiabučio gyventojų daugumos sutikimą dėl kondicionieriaus įrengimo ir rengti paprastojo remonto aprašą bei pateikti jį derinti savivaldybei, kad išduotų leidimą?
ATSAKYMAS (2021-08-20, (9.12)2D-13983)
Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (toliau – Įstatymas) 2 straipsnio 58 dalyje apibrėžta, kad statinio paprastasis remontas (atitinka Lietuvos Respublikos civilinio kodekso sąvoką „einamasis remontas“) – statyba, kurios tikslas – atnaujinti statinį jo nerekonstruojant ar kapitališkai neremontuojant.
Pagal Įstatymo nuostatos detalizuojančio statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 12 punktą, angų, reikalingų statinio inžinerinių sistemų įrengimui iškirtimas skersai laikančiąsias atitvaras, kai bet kuris angos matmuo ne didesnis už atitvaros storį, bei kiti statybos darbai (jų tarpe apdailos darbai), atliekami nekeičiant, nešalinant, neįrengiant, nestiprinant ir nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų, priskiriami statinio paprastajam remontui.
Statybos techninio reglamento STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ 4.8 papunktyje nurodyta, kad balkonas yra pastato dalis, o pagal STR 1.01.08:2002 6.7 papunktį balkonai priskiriami fasado elementams.
Pagal www.zodynas.lt nurodytą termino reikšmę fasadas – archit. išorinė, priešakinė pastato pusė.
Vadovaujantis Įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5 punktu ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau – STR 1.05.01:2017) 3 priedo 4.1 papunkčiu, statybą leidžiantis dokumentas (toliau – SLD) privalomas, kai paprastojo remonto darbais keičiama ypatingojo ir neypatingojo daugiabučio namo išvaizda šiuose papunkčiuose nurodytose teritorijose.
STR 1.05.01:2017 3 priedo 5 punkte nustatyta, kad pastato išvaizdos keitimu laikoma: „balkonų, lodžijų įstiklinimas; <...> įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų tvirtinimas ant pastato fasado ar šlaitinio stogo; <...>“.
Pagal Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 2 straipsnio 15 dalies nuostatas, pagrindinės pastato konstrukcijos, tarp jų – išorinės sienos, priskiriamos bendrosioms pastato konstrukcijoms – pastato bendrojo naudojimo objektams. Šio straipsnio 4 dalyje įtvirtinta, kad pastato bendrojo naudojimo patalpos, pagrindinės pastato konstrukcijos, bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, sanitarinė techninė ir kita įranga, taip pat kitas turtas, priklausantis daugiabučių gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise yra bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektai.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip.
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad pagal paklausimo informaciją, jog „kondicionieriaus išorinis blokas būtų montuojamas įstiklintame balkone“ neaišku, kaip būtų montuojamas (prie kokių konstrukcijų tvirtinamas ar netvirtinamas). Atsižvelgdami į tai ir į nurodytą teisinį reglamentavimą bei laikydami, kad balkonas įstiklintas teisėtai, manome, kad:
- kai balkonas įstiklintas, tai pastato fasadu balkono ribose laikytina balkono stiklo atitvara (išorinės, priešakinės pastato pusės dalis);
- kondicionieriaus išorinio bloko pastatymas daugiabučio namo balkone, išorės sienoje padarant angą, reikalingą kondicionavimo sistemos įrengimui, kai bet kuris angos matmuo ne didesnis už atitvaros storį, laikytinas statinio paprastuoju remontu;
- kondicionieriaus išorinio bloko pastatymas ant daugiabučio namo įstiklinto balkono grindų, jo ir kondicionavimo sistemos elementų netvirtinant prie pastato fasado, ar paklausime minimo „monoblokinio kondicionierius“ įrengimas įstiklinto balkono pastato sienoje (ne ant fasado) nelaikytinas daugiabučio namo išvaizdos keitimu ir tokiems paprastojo remonto darbams atlikti SLD neprivalomas;
- kai neprivaloma gauti SLD, neprivaloma rengti ir statinio projektą (šiuo atveju – paprastojo remonto aprašą);
- norint daugiabučio namo išorės sienoje (bendrojo naudojimo objekte) padaryti angą, reikalingą kondicionavimo sistemos įrengimui, reikia gauti namo butų ir kitų patalpų savininkų daugumos sutikimą CK 4.85 straipsnyje nustatyta tvarka.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23