KLAUSIMAS

Prašome padėti išsiaiškinti, ar ekspertizės rangovas, su kuriuo sudarėme sutartį dėl deklaracijos apie statybos užbaigimą (toliau – deklaracija) tvirtinimo, teisus atmesdamas deklaraciją. Mūsų gyvenamasis namas buvo II grupės nesudėtingasis statinys, kai nutarėme įsirengti palėpėje patalpas – mansardą. Parengėme paprasto remonto aprašą, gavome statybą leidžiantį dokumentą atlikti paprastąjį remontą (kadangi pastatas kategorija keičiasi iš nesudėtingojo į neypatingos kategorijos statinį). Ekspertizės rangovas atmeta deklaraciją: nurodo pakeisti statybos rūšį į rekonstravimą, gauti naują statybą leidžiantį dokumentą (leidimą atlikti statinio rekonstravimą), prašo pateikti energinio naudingumo sertifikatą (kurį išsiėmėm, be reikalo), persidaryti kadastrinių matavimų bylą.

Prašome pateikti išaiškinimą, ar teisus ekspertizės rangovas, atmesdamas deklaraciją su nurodytomis pastabomis.

ATSAKYMAS (2022-12-22, Nr. (9.12Mr.-2D-23385)

Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, išvadų dėl jų teikimo ir sprendimų priėmimo, todėl atsakyme pateikiamos tik su paklausimu susijusios teisės aktų nuostatos ir nuomonė dėl jų taikymo.

Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (toliau – Statybos įstatymas) 2 straipsnio 58 dalyje nurodyta – statinio paprastasis remontas (atitinka Lietuvos Respublikos civilinio kodekso sąvoką „einamasis remontas“) – statyba, kurios tikslas – atnaujinti statinį jo nerekonstruojant ar kapitališkai neremontuojant.

Pagal šio straipsnio 72 dalies nuostatas statinio rekonstravimas – statyba, kurios tikslas – perstatyti statinį: pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, pakeičiant statinio išorės matmenis (ilgį, plotį, aukštį ir pan.).

Jeigu išdavus statybą leidžiantį dokumentą keičiasi esminiai statinio projekto sprendiniai, norint tęsti statybą, šio įstatymo 37 straipsnyje nustatyta tvarka apie numatomą statinių projektavimą (kai jis privalomas) turi būti informuojama visuomenė ir šiame straipsnyje nustatyta tvarka reikia gauti naują statybą leidžiantį dokumentą (kai jis privalomas), išskyrus atvejus, kai nepažeidžiant teisės aktų, normatyvinių statybos techninių dokumentų, teritorijų planavimo dokumentų, statybą leidžiančių dokumentų, specialiųjų reikalavimų, esminių statinio architektūros reikalavimų ir esminių statinio reikalavimų:

1) dėl objektyvių priežasčių keičiama inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų trasa ar jos dalis ir dėl to keičiasi inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų ilgis;

2) iki 1 m keičiama statinio vieta žemės sklype (teritorijoje);

3) iki 1 m keičiami statinio ar jo dalių išorės matmenys;

4) keičiamos statinio laikančiosios konstrukcijos ar jų išdėstymas statinio viduje ir nesikeičia statinio kategorija (Statybos įstatymo 27 straipsnio 33 dalis).

Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 93 punkte nurodyti deklaracijos tvirtinimui pateikiami dokumentai:

93.4. Nekilnojamojo turto objektų kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo bei tikslinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 522 „Dėl Nekilnojamojo turto objektų kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo bei tikslinimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka parengta ir po Nekilnojamojo turto kadastro tvarkytojo išankstinės patikros suderinta kadastro duomenų byla (-os), kuri (-ios) IS „Infostatyba“ gaunama (-os) per Nekilnojamojo turto registro sąsają (atskirai tokios bylos pateikti nereikia). Jeigu informacijos apie kadastro duomenų bylos išankstinę patikrą nėra, deklaracija IS „Infostatyba“ automatiškai atmetama.

93.10. pastatų energinio naudingumo sertifikatai (kai privalomi).

Statybos įstatymo 51 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad minimalūs pastatų energinio naudingumo reikalavimai privalomi:

1) naujiems statomiems pastatams (jų dalims);

2) rekonstruojamiems, atnaujinamiems (modernizuojamiems) ar remontuojamiems pastatams (jų dalims), kai jų rekonstravimo, atnaujinimo (modernizavimo) ar remonto, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ir (ar) inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina sudaro daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, ant kurio stovi pastatas, vertės. Šio punkto reikalavimai taikomi tiek, kiek tai techniškai, funkciniu požiūriu ir ekonomiškai įmanoma.

Atsižvelgdami į Statybos įstatymo nuostatas ir į paklausimo turinį manome, kad jei Jūsų name atliktų statybos darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ir (ar) inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina sudaro daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, taip pat jei tai techniškai, funkciniu požiūriu ir ekonomiškai įmanoma – pastato energinio naudingumo sertifikatas privalomas. 

Taip pat manome, kad tokiu atveju, jeigu Jūsų nurodytame pastate buvo atlikti paprastojo remonto darbai numatyti projekte, pagal kurį išduotas, su Prašymu pridėtas, statybą leidžiantis dokumentas, t. y. nekeičiant statinio laikančiųjų konstrukcijų, nepakeičiant statinio išorės matmenų (ilgio, pločio, aukščio ir pan.) tokiu atveju atlikti darbai nelaikytini statinio rekonstravimu, nereikalingas naujas statybą leidžiantis dokumentas.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.


[1]patvirtinta Inspekcijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-194 „Dėl Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių patvirtinimo“.

Atnaujinimo data: 2023-09-23