Darbo projekto rengimo privalomumas (2022.02.23)
KLAUSIMAS
Prašome inspekcijos išaiškinti, kuriais atvejais yra privaloma rengti darbo projektą, jeigu Rangovo paslaugos yra perkamos:
1. Supaprastintam projektui;
2. Techniniam projektui, kuris yra nesudėtingasis;
3. Techniniam projektui, kuris yra neypatingasis;
4. Techniniam projektui, kuris yra ypatingasis.
Taip pat prašome išaiškinti, kuriais atvejais yra privaloma techninė priežiūra, ar visiems projektams pagal apačioje pateiktą sąrašą:
1. Supaprastintam projektui;
2. Techniniam projektui, kuris yra nesudėtingasis;
3. Techniniam projektui, kuris yra neypatingasis;
4. Techniniam projektui, kuris yra ypatingasis.
ATSAKYMAS (2022.02.23, Nr. 2D-3384)
Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
- Dėl darbo projekto rengimo privalomumo.
Projekto rengimo tvarką reglamentuoja statybos techninis reglamentas STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ (toliau - STR 1.04.04:2017), kurio 11 punkte nurodyta, kad statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto ir pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektas rengiamas dviem etapais:
11.1. statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto atveju – techninis projektas (TP) ir darbo projektas (DP), kai taikant Viešųjų pirkimų įstatymą statybos rangovas parenkamas pagal techninį projektą arba statytojui pageidaujant;
11.2. pastato atnaujinimo (modernizavimo) atveju – investicijų planas (ar investicijų projektas) ir techninis darbo projektas (TDP).
12. Vienu etapu rengiamas:
12.1. statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto TDP – atvejais, nenurodytais reglamento 11 punkte;
12.2. supaprastintas projektas (naujos statybos, rekonstravimo), paprastojo remonto ar griovimo projektas, kapitalinio, paprastojo remonto ar griovimo aprašas, pastato (patalpos, patalpų) ar inžinerinio statinio paskirties keitimo projektas;
12.3. tipinis statinio projektas (ir kai jo įgyvendinimui statybos rangovas parenkamas taikant Viešųjų pirkimų įstatymą, rengiamas vienu etapu – TDP);
12.4. kelių ir kelio statinių statybos (tiesimo), rekonstravimo ir kapitalinio remonto TDP (ir kai jo įgyvendinimui statybos rangovas parenkamas taikant Viešųjų pirkimų įstatymą);
12.5. vienbučių ar dvibučių gyvenamųjų namų, pagalbinio ūkio paskirties pastatų (išskyrus nesudėtinguosius) – TDP, reglamento 11 punkte nenurodytais atvejais.
15. TDP yra dokumentas, kuriuo vadovaujantis pasiekiami TP ir DP tikslai.
Statybos įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kada rengiamas supaprastintas projektas:
6) supaprastintas statybos projektas – naujo nesudėtingojo statinio statybai;
7) supaprastintas rekonstravimo projektas – nesudėtingojo statinio rekonstravimui;
8) kapitalinio remonto aprašas – nesudėtingojo statinio kapitaliniam remontui.
Atsižvelgdami į aukščiau pateiktas teisės aktų nuostatas manome, kad projektą rengti dviem etapais (TP ir DP) privaloma tik kai taikant Viešųjų pirkimų įstatymą statybos rangovas parenkamas pagal techninį projektą. Kitais atvejais – statytojui pageidaujant.
Nesudėtingųjų statinių statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto atvejais rengiamas supaprastintas projektas. Supaprastintas projektas (naujos statybos, rekonstravimo), paprastojo remonto ar griovimo projektas, kapitalinio, paprastojo remonto ar griovimo aprašas, pastato (patalpos, patalpų) ar inžinerinio statinio paskirties keitimo projektas yra dokumentai, kuriais vadovaujantis pasiekiami TDP tikslai, kaip nurodyta STR 1.04.04:2017 15 punkte.
- Dėl statinio statybos techninės priežiūros privalomumo.
Atsakome manydami, kad klausiate apie statinio statybos techninės priežiūros privalomumą.
Statybos įstatymo 35 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad statinio statybos techninė priežiūra privaloma (išskyrus atvejus, kai ne didesnių kaip 300 m2 bendrojo ploto nesublokuotų vieno buto gyvenamųjų namų, pagalbinio ūkio paskirties pastatų, nesudėtingųjų statinių statyba vykdoma ūkio būdu), kai statybos darbai turi būti vykdomi vadovaujantis šiais dokumentais: statybos projektu, rekonstravimo projektu, pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektu, kapitalinio remonto projektu, griovimo projektu, griovimo aprašu.
Atsižvelgdami į šią nuostatą manome, kad tokiu atveju, kai statybos darbai vykdomi pagal nesudėtingojo statinio suprastintą projektą, kapitalinio ar paprastojo remonto aprašą, pastato (patalpos, patalpų) ar inžinerinio statinio paskirties keitimo projektą, statinio statybos techninė priežiūra neprivaloma.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23