KLAUSIMAS

Rengiant kapitalinio remonto projektą jo sprendiniuose numatyta gilinti rūsį tam, kad patalpos atitiktų prekybinių patalpų aukščio normas. Derinant projektą savivaldybės specialistai pateikė pastabą, kad vadovaujantis STR 1.01.08:2002 9.2 papunkčiu tokie darbai, kai gilinamos rūsio patalpos, priskirtini ne kapitalinio remonto statybos rūšiai, bet statinio rekonstravimui. Mes manome, kad ši pastaba priimtina, jeigu tik gilinamas rūsys.

Prašome patvirtinti arba paneigti.

ATSAKYMAS (2018-07-10, Nr. (9.12)-2D-9457)

Atsakydami į Jūsų prašymą, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Statybos įstatymo 2 straipsnio atitinkamai 53 ir 72 dalyse pateiktos sąvokos: statinio kapitalinis remontas – statyba, kurios tikslas – pertvarkyti statinį: pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, nekeičiant statinio išorės matmenų (ilgio, pločio, aukščio ir pan.); statinio rekonstravimas – statyba, kurios tikslas – perstatyti statinį: pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, pakeičiant statinio išorės matmenis (ilgį, plotį, aukštį ir pan.).

Įstatymo nuostatas detalizuojančio statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002  „Statinio statybos rūšys“ (toliau – STR 1.01.08:2002 ) atitinkamai 10 ir 9 punktuose nurodyta, kad „statinio kapitalinio remonto tikslas – pertvarkyti statinio laikančiąsias konstrukcijas, nekeičiant statinio išorės matmenų – ilgio, pločio, aukščio, skersmens ir pan. Laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stiprinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (dalinai ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis“;  „statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Laikoma, kad laikančiosios konstrukcijos perstatomos, kai: 9.1. pastatomi nauji aukštai; 9.2. įrengiamas naujas rūsys, praplečiamas esamas; 9.4. nugriaunama dalis esamų aukštų; 9.5. prie statinio pristatomas (ar pastatomas tarp gretimų statinių) priestatas, jei dėl šio priestato pristatymo keičiamos, silpninamos, stiprinamos ir pan. esamo statinio laikančiosios konstrukcijos; 9.6. pakeičiamos bet kurios laikančiosios konstrukcijos kitomis laikančiosiomis konstrukcijomis, įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos, pašalinama dalis esančių laikančiųjų konstrukcijų.“

Statybos techninio reglamento STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ 4.30 papunktyje apibrėžta, kad  rūsys – požeminė pastato dalis, kurioje patalpų grindys yra daugiau kaip 0,9 m žemiau projektinio ar nusistovėjusio žemės paviršiaus.

Atsižvelgiant į šias teisės aktų nuostatas ir paklausime pateiktą informaciją, manytina, kad rūsio patalpų aukščio padidinimas (rūsio įgilinimas) nelaikytinas rūsio praplėtimu, tačiau šiais darbais pakeičiami (padidinami) statinio išorės matmenys. Jeigu keičiant statinio išorės matmenis pertvarkomos (perstatomos) statinio laikančiosios konstrukcijos (pvz., gilinant rūsį įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos, stiprinamos esamos ar pan.), tokie statybos darbai priskirtini statinio rekonstravimui.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23