Kaip įrengti gamykloje pagamintą automatinį autonominį tualetą (2018-08-31)
KLAUSIMAS
Projektu numatyta įrengti automatinį, autonominį, gamykloje sukomplektuotą tualetą (įrenginį). Tualetai gaminami Europos sąjungoje (toliau – ES), turi CE ženklinimą, įrodantį, kad įrenginys (produktas) yra įvertintas ir atitinka ES saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus.
Prašome išaiškinti, ar tokiam tualetui įrengti taikytinos statybos techninio reglamento STR 2.09.02:2005 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“ ir higienos normos HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“?
ATSAKYMAS (2018-08-31, Nr. (9.12)-2D-12193)
Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje nustatyta, kad statinys yra nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus. Šio straipsnio 37 dalyje nustatyta, kad pastatas yra apdengtas stogu statinys, kurio didžiausią dalį sudaro patalpos, ir 41 dalyje nustatyta, kad patalpa yra sienomis ir kitomis atitvaromis apribota statinio erdvė.
Civilinio kodekso 4.2 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad nekilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra žemės sklypas ir su juo susiję daiktai, kurie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės.
Tuo pačiu pažymime, kad pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 59 dalies nuostatas kiekvienas statinys turi nustatytą naudojimo paskirtį ir pagal šio įstatymo 47 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatas privalo būti naudojamas pagal paskirtį.
Vadovaudamiesi pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatomis manome, kad nurodytas paklausime įrengiamas objektas (viešas tualetas) laikytinas statiniu (pastatu, nes didžiausią dalį sudaro patalpos), kuris bus naudojamas pagal atitinkamą paskirtį.
Statybos techninio reglamento STR 2.09.02:2005 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“ 1 punkte nurodyta, kad šis statybos techninis reglamentas taikomas projektuojant ir įrengiant pastatų ir inžinerinių statinių patalpų šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠV ir OK) sistemas, išskyrus Statybos įstatymo 431 straipsnio 2 dalyje nurodytus pastatus, taip pat pastatus ir inžinerinius statinius, susijusius su radioaktyviųjų ir sprogstamųjų medžiagų vartojimu ir gamyba, technologines sistemas ir įrengimus.
Vadovaudamiesi šio reglamento nuostata manome, kad, jei paklausime nurodytas statinys patenka tarp šiuo metu galiojančios Statybos įstatymo redakcijos 51 straipsnio (anksčiau buvo 431 straipsnis) 2 dalyje nurodytų statinių, šio reglamento nuostatų neprivaloma taikyti įrengiant atitinkamą statinį.
Manome, kad, ar taikomos higienos normos HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“ paklausime nurodyto objekto įrengimui, turėtų pasakyti šių higienos normų rengėjai (Sveikatos apsaugos ministerija). Šių normų 2 punkte nurodyta, kad ši higienos norma taikoma naudojant pastatus ir privaloma asmenims, projektuojantiems, statantiems, rekonstruojantiems, kapitališkai remontuojantiems pastatus, kuriuose įrengiamos gyvenamosios ir visuomeninės paskirties patalpos, taip pat šilumos tiekėjams, pastatų šildymo sistemų prižiūrėtojams (eksploatuotojams) ir kontroliuojančioms institucijoms.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23