Koks gali būti priskirtas sklypo plotas vieno buto gyvenamajam namui (2018-04-04)
KLAUSIMAS
Pagal statybą leidžiančius dokumentus žemės sklype statomi 10 vieno buto gyvenamųjų namų.
Prašome išaiškinti, ar bendrasavininkai gali atidalinti jiems nuosavybės teise priklausančius žemės plotus suformuojant atskirus žemės sklypus, jeigu vienam vieno buto gyvenamajam namui bus priskirtas mažesnis nei 4 arų žemės plotas. Šiuo atveju namui priskirti didesnį plotą priskirti neįmanoma, nes bendras sklypo plotas nesiekia 40 arų.
ATSAKYMAS (2018-04-04, Nr. (9.12)-2D-4434)
Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Statybos techninio reglamento STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ (toliau – reglamentas) 9 priedo 3 dalyje nustatyta, kad „projektuojant, statant naują statinį, rekonstruojant statinį ar keičiant statinio paskirtį, Namui skirtas žemės sklypas negali būti mažesnis kaip 400 m2, o vienbučio blokuoto užstatymo tipo [6.6.5] kiekvienam Namui skirtas sklypas (ar jo dalis) – ne mažesnis kaip 200 m2.“.
Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų 20 straipsnyje nustatyta, kad „Žemės sklypas, kuriame yra statinių, gali būti padalytas ar atidalytas, jeigu to nedraudžia Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas (Žin., 1993, Nr. 63-1188; 2001, Nr. 108-3902) ar kiti teisės aktai, ir tik taip, kad po padalijimo ar atidalijimo statiniui eksploatuoti reikalingas žemės plotas būtų suformuotas kaip vienas žemės sklypas. Žemės sklypas negali būti suformuotas taip, kad žemės sklypo riba kirstų statinį, kuris yra suformuotas kaip vienas atskiras nekilnojamasis daiktas, išskyrus inžinerinius statinius (inžinerinius tinklus, susisiekimo komunikacijas ir panašiai), taip pat tuos atvejus, kai žemės sklypas formuojamas statinio, suformuoto kaip atskiras nekilnojamasis daiktas, daliai eksploatuoti, jeigu kitai šio statinio daliai eksploatuoti reikalingas žemės sklypas suformuotas iki Lietuvos Respublikos žemės įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 28-868) įsigaliojimo dienos (2004 m. vasario 21 d.).“.
Apibendrindami teikiame nuomonę, kad:
- jeigu statomi 10 nesublokuotų vienbučių gyvenamųjų namų, tai galimybė suformuoti atskirus nekilnojamojo turto objektus – žemės sklypus mažesnius nei 400 m2 kiekvienam vienbučiam gyvenamajam namui reglamente nenumatyta;
- jeigu statomi 10 vienbučių gyvenamųjų namų, kurių dalis yra sublokuoti, tai pagal reglamento nuostatas suformuoti atskirus nekilnojamojo turto objektus – žemės sklypus galima būtų, jei kiekvienam nesublokuotam vienbučiam gyvenamajam namui tektų ne mažiau kaip 400 m2, ir sklypui, kuriame stovi sublokuoti vienbučiai gyvenamieji namai tektų ne mažiau kaip po 200 m2 kiekvienam sublokuotam namui.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23