KLAUSIMAS

   Statybos leidimas vykdyti rekonstravimo darbus gautas 2007 m., turint tuo metu esančio bendrasavininko sutikimą. Statybos užbaigiamos tik 2019 m. Dar iki pridavimo, davęs sutikimą bendraturtis turtą pardavė kitam asmeniui. Statytojas, rekonstruojamo turto bendrasavininkas, dėl turto pardavimo neprieštaravo ir atsisakė savo pirmumo teisės pirkti turto dalį.

   Teikiame klausimą. Ar galima koreguoti projektą, be dabar esančio bendrasavininko sutikimo, jei projekto korektūra pažeidžia naujo bendraturčio interesus? Darom prielaidą, kad esminiai statinio reikalavimai nebuvo pažeisti.

ATSAKYMAS (2020-09-04, reg. Nr. 2D-12301)

   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

   Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 4.75 str. 1 d. nustatyta, kad bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektas valdomas, juo naudojamasi ir disponuojama bendraturčių sutarimu. Kai yra nesutarimas, valdymo, naudojimosi ir disponavimo tvarka nustatoma teismo tvarka pagal bet kurio iš bendraturčių ieškinį. Kol ginčas bus išspręstas, teismas ginčo objektui gali skirti administratorių.

   Taigi pagal pirmiau nurodytą CK 4.75 str. 1 d. patys bendraturčiai sprendžia visus klausimus, susijusius su bendrosios dalinės nuosavybės teisės įgyvendinimu. Tik tuo atveju, kai nesutariama, kaip tokia teisė turėtų būti įgyvendinama, sprendžia teismas pagal bet kurio bendraturčio ieškinį.

   Pažymėtina, kad statybą reglamentuojantys teisės aktai nenumato papildomo (pakartotinio) statinio bendraturčio rašytinio sutikimo (šiuo atveju pasikeitusio statinio dalies savininko sutikimo), jeigu keičiamiems statinio projekto sprendiniams neprivaloma gauti naują statybą leidžiantį dokumentą teisės aktų nustatyta tvarka.

   Atsižvelgiant į aukščiau pateiktas nuostatas bei į paklausime pateiktą informaciją ir atsakant į klausimą, ar galima koreguoti projektą, be dabar esančio bendrasavininko sutikimo jei projekto korektūrą pažeidžia naujojo bendraturčio interesus?, manytina, jog keičiant bendrosios nuosavybės teise valdomo statinio projekto sprendinius, kuriems neprivalomas naujas statybą leidžiantis dokumentas, turi būti vadovaujamasi CK 4.75 str. 1 d. nustatyta tvarka, t. y. patys bendraturčiai bendru sutarimu turėtų sutarti dėl statinio projekto sprendinių, susijusių su bendrosios dalinės nuosavybės teisės įgyvendinimu, o kilus nesutarimams, ginčus spręsti teismine tvarka.

   Tačiau, jeigu keičiamiems statinio projekto sprendiniams privalomas naujas statybą leidžiantis dokumentas (keičiant esminius statinio projekto sprendinius (statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 48 p.), tai pagal Statybos įstatymo 27 str. 5 d. 7 d. statybą leidžiančiam dokumentui gauti privalomas statinio (jo dalies) bendraturčių (nagrinėjamu atveju pasikeitusio statinio dalies savininko) rašytinis sutikimas.

   Atkreipiame dėmesį, kad pagal statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ 42 ir 49 p. projekto sprendinių pakeitimai privalo atitikti Reglamente (ES) Nr. 305/2011 nurodytus esminius statinių reikalavimus, esminius architektūros reikalavimus, normatyvinių statybos techninių ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimus, o projektuotojas, parengęs projektą, jo keitimus, papildymus ir taisymus, jį pasirašęs, patvirtina, kad projektas atitinka įstatymų, kitų teisės aktų, projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų, normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas, ir atsako už viso projekto kokybę, projekto keitimų, papildymų ir taisymų pasekmes.

   Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23