Ar keičiant statinio laikančiųjų konstrukcijų išdėstymą statinio viduje privaloma gauti naują SLD (2022-12-14)
KLAUSIMAS
<...>.Pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 33 dalies normos 4 punkte numatytą išimtį, jeigu keičiamos tik statinio laikančiosios konstrukcijos ar jų išdėstymas statinio viduje ir nesikeičia statinio kategorija, tai naujas statybą leidžiantis dokumentas nėra privalomas.
Numatoma keisti esminius statinio, kuriam išduotas statybą leidžiantis dokumentas, projekto sprendinius, konkrečiai keisti statinio laikančiųjų konstrukcijų išdėstymą. Nėra iki galo aišku ar keičiant tik šiuos (laikančiųjų konstrukcijų išdėstymas) esminius statinio projekto sprendinius, kai nekeičiama statinio išorė ir nesikeičia statinio kategorija, yra privaloma pagal nurodytą Statybos įstatymo 27 straipsnio 33 dalį informuoti visuomenę ir gauti naują statybą leidžiantį dokumentą naujai projekto laidai. Ar visgi tokie pakeitimai priskiriami prie 27 straipsnio 33 dalies 4 punkte nurodytos išimties, kad viešinimas ir naujas statybą leidžiantis dokumentas yra nereikalingi, kai keičiamos tik statinio laikančiosios konstrukcijos ar jų išdėstymas statinio viduje ir nesikeičia statinio kategorija.
Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, prašome pateikti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos patvirtintą rašytinę konsultaciją dėl nurodytų teisės aktų reikalavimų taikymo ir atsakyti į klausimą:
1. Ar keičiant statinio, kuriam išduotas statybą leidžiantis dokumentas, projekto esminius sprendinius – statinio laikančiųjų konstrukcijų išdėstymą statinio viduje, parengus statinio projekto naują laidą yra privaloma tokiems pakeitimams gauti naują statybą leidžiantį dokumentą?
ATSAKYMAS (2022-12-14, (9.12)2D-22657)
Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 papunktį, konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo ir išvadų teikimo, todėl teikiame nuomonę tik dėl galiojančio teisinio reguliavimo, susijusio su paklausime keliamais klausimais.
Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje apibrėžta, kad „esminiai statinio projekto sprendiniai – statinio projekto sprendiniai, kuriais nustatoma statinio vieta žemės sklype (teritorijoje), statinio ar jo dalių paskirtis, statinio laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas, statinio išorės matmenys (aukštis, ilgis, plotis ir pan.) ir įgyvendinami specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai ir (ar) specialieji paveldosaugos reikalavimai“.
Statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ (toliau – STR1.04.04:2017) 43 punkte nurodyta, „kai po statybą leidžiančio dokumento išdavimo keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai projekto sprendiniai ir rengiamas naujos laidos projektas, turi būti atlikta pakeisto projekto ekspertizė, kai ji privaloma [5.1], pakeistas projektas patvirtintas, pakeistam projektui gautas naujas statybą leidžiantis dokumentas, jei jis privalomas [5.39].“.
Statybos įstatymo 27 straipsnio 33 dalyje nustatyta, „jeigu išdavus statybą leidžiantį dokumentą keičiasi esminiai statinio projekto sprendiniai, norint tęsti statybą, šio įstatymo 37 straipsnyje nustatyta tvarka apie numatomą statinių projektavimą (kai jis privalomas) turi būti informuojama visuomenė ir šiame straipsnyje nustatyta tvarka reikia gauti naują statybą leidžiantį dokumentą (kai jis privalomas), išskyrus atvejus, kai nepažeidžiant teisės aktų, normatyvinių statybos techninių dokumentų, teritorijų planavimo dokumentų, statybą leidžiančių dokumentų, specialiųjų reikalavimų, esminių statinio architektūros reikalavimų ir esminių statinio reikalavimų:
1) dėl objektyvių priežasčių keičiama inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų trasa ar jos dalis ir dėl to keičiasi inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų ilgis;
2) iki 1 m keičiama statinio vieta žemės sklype (teritorijoje);
3) iki 1 m keičiami statinio ar jo dalių išorės matmenys;
4) keičiamos statinio laikančiosios konstrukcijos ar jų išdėstymas statinio viduje ir nesikeičia statinio kategorija.“.
Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ (toliau – STR 1.01.08:2002) 6.1 papunktyje nurodyta, kad „išorinė atitvara: 6.1.1. stogas (šlaitinis, plokščiasis); 6.1.2. sienos, besiribojančios su išorine aplinka“.
Klausiate, ar keičiant statinio, kuriam išduotas statybą leidžiantis dokumentas, projekto esminius sprendinius – statinio laikančiųjų konstrukcijų išdėstymą statinio viduje, parengus statinio projekto naują laidą yra privaloma tokiems pakeitimams gauti naują statybą leidžiantį dokumentą?
Apibendrinant pateiktas teisės aktų nuostatas manytina, jog siekiant po statybą leidžiančio dokumento išdavimo keisti esminius statinio projekto sprendinius, statinio laikančiųjų konstrukcijų išdėstymą statinio viduje, nekeičiant jų išdėstymo išorinėse atitvaruose ir nekeičiant statinio kategorijos, nereikia atlikti visuomenės informavimo apie numatomą statinio projektavimą ir nereikia gauti naujo statybą leidžiančio dokumento, jei nepažeidžiami teisės aktai, normatyviniai statybos techniniai dokumentai, teritorijų planavimo dokumentai, statybą leidžiantys dokumentai, specialiųjų reikalavimai, esminiai statinio architektūros reikalavimai ir esminiai statinio reikalavimai, taip pat kiti esminiai statinio projekto sprendiniai, kurie nepatenka į Statybos įstatymo 27 straipsnio 33 dalyje nustatytas išimtis.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
[1] Patvirtinta Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymų Nr. 1V-194.
Atnaujinimo data: 2023-09-23