Ar dumblo aikštelė/infiltracinis laukas yra statinys (2023-10-09)
KLAUSIMAS
Ar dumblo aikštelė/infiltracinis laukas yra statinys ir jo įrengimui taikomi Lietuvos Respublikos statybos įstatymo ir poįstatyminių aktų reikalavimai, jeigu taip, tuomet kokiai statinių kategorijai (ypatingas, neypatingas ar nesudėtingas) priskirtini dumblo aikštelė/infiltracinis laukas?
ATSAKYMAS (2023-10-09, Nr. (9.12) 2D-17384)
Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, išvadų dėl jų teikimo ir sprendimų priėmimo.
Klausiate „ar dumblo aikštelė/infiltracinis laukas yra statinys ir jo įrengimui taikomi Lietuvos Respublikos statybos įstatymo ir poįstatyminių aktų reikalavimai, jeigu taip, tuomet kokiai statinių kategorijai (ypatingas, neypatingas ar nesudėtingas) priskirtini dumblo aikštelė/infiltracinis laukas?“.
Pateikiame su paklausimu susijusį galiojantį teisinį reguliavimą ir nuomonę dėl jo taikymo, pažymėdami, jog aikštele laikytinas plokščias horizontalus inžinerinis statinys, o tuo tarpu pagal paklausimo duomenis įrengiamas 2,7 metrų gylio objektas.
Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 2 straipsnio atitinkamai 16, 17, 23, 84 ir 90 dalyje pateiktos šios sąvokų apibrėžtys: inžineriniai statiniai – susisiekimo komunikacijos, inžineriniai tinklai, kanalai, taip pat visi kiti statiniai, kurie nėra pastatai; inžineriniai tinklai – statinio statybos sklype (išskyrus statinio vidų) ir už jo ribų nutiesti komunaliniai ar vietiniai vandentiekio, nuotekų šalinimo, šilumos, naftos, dujų ar kito kuro, technologiniai vamzdynai, elektros perdavimo, energijos ir elektroninių ryšių tinklai kartu su maitinimo šaltiniais ir įrenginiais; laikančioji konstrukcija – konstrukcinis statinio elementas, kurio svarbiausia paskirtis – laikyti apkrovas (konstrukcijų, įrenginių, sniego, vėjo, žmonių, grunto ir pan.) ir užtikrinti statinio mechaninį atsparumą ir pastovumą; statinys – nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus; statybos darbai – darbai, atliekami statant (montuojant, tiesiant) naują, rekonstruojant, remontuojant ar griaunant esamą statinį (žemės kasimo, mūrijimo, betonavimo, montavimo, pamatų ir stogų įrengimo, stalių, apdailos, įrenginių paleidimo ir derinimo). Statybos darbai skirstomi į bendruosius (žemės darbai, statybinių konstrukcijų statybos ir montavimo darbai) ir specialiuosius (kiti statybos darbai). Specialiųjų darbų rūšys nustatomos normatyviniuose statybos techniniuose dokumentuose.
Pagal Civilinio kodekso 4.2 straipsnio 2 dalį, nekilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra žemės sklypas ir su juo susiję daiktai, kurie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės.
Statinių klasifikavimas pagal jų naudojimo paskirtį, ypatingųjų ir nesudėtingųjų statinių sąrašai, požymiai ir techniniai parametrai, pagal kuriuos statiniai priskiriami atitinkamai kategorijai, nustatyti statybos techniniame reglamente STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“[2] (toliau – STR 1.01.03:2017). STR 1.01.03:2017 9 punkte pateiktas inžinerinių tinklų skirstymas į pogrupius pagal jų paskirtį, 9.5 papunktyje nurodant, kad nuotekų šalinimo tinklai − nuotekų surinkimo tinklai (nuotekų šalinimo kolektoriai, nuotekų rinktuvai, nuotekų tinklų išvadai), nuotekų slėginiai tinklai, drenažo tinklai ir kiti. Kaip nurodyta STR 1.01.03:2017 3 lentelės 2.2 punkte, nuotekų šalinimo tinklų priskyrimas nesudėtingiesiems statiniams priklauso nuo tinklo išorinio skersmens (≤ 160 mm – I grupė, > 160 iki ≤ 200 mm – II grupė). Pagal šio reglamento 12 punktą[3] nuotekų valyklos statiniai ir kiti inžineriniai statiniai priskiriami kitos paskirties inžineriniams statiniams, o pagal 3 lentelės 3.14 punktą, kiti inžineriniai statiniai – nuotekų kaupimo rezervuarai 5 m3/per parą ir mažesnio našumo − priskiriami II grupės nesudėtingiesiems statiniams. Didesnio kaip 5 m3/per parą našumo nuotekų kaupimo rezervuaras būtų priskiriamas neypatingųjų statinių kategorijai (Statybos įstatymo 2 straipsnio 28 dalis).
Kadangi paklausime nenurodyta, ar įrengiant dumblo aikštelę/infiltracinį lauką įrengtos laikančiosios konstrukcijos, kaip jos apibrėžtos Statybos įstatymo 2 straipsnio 23 dalyje, nėra galimybės pateikti nuomonę dėl minimo objekto priskyrimo statiniams.
Bendruoju atveju statiniu laikytinas objektas, atitinkantis visus tris Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje nurodytus požymius: yra nekilnojamasis daiktas; turi laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos ar jų dalis sumontuotos statybos vietoje; laikančiosios konstrukcijos ar jų dalis statybos vietoje sumontuotos atliekant statybos darbus.
Jeigu paklausime minimas objektas atitinka statinio požymius, tai jo, kaip inžinerinio statinio, paskirtis ir kategorija nustatoma vadovaujantis STR 1.01.03:2017 nurodytais požymiais ir techniniais parametrais. Vadovaudamiesi pirmiau nurodytomis sąvokų apibrėžtimis ir statinių klasifikavimo požymiais, manome, kad 35 metrų ilgio, 32 metrų pločio ir 2,7 metrų gylio dumblo aikštelė/infiltracinis laukas, jei tai yra statinys, jis laikytinas ne nuotekų šalinimo tinklu (jo dalimi), bet kitos paskirties inžineriniu statiniu – nuotekų kaupimo rezervuaru, kurio kategorija nustatoma pagal STR 1.01.03:2017 3 lentelės 3.14 punktą.
Informuojame, kad jeigu minimai dumblo aikštelei/infiltraciniam laukui funkcionuoti reikalingi inžineriniai tinklai, t. y., jeigu iki jos reikia nutiesti inžinerinius tinklus, kaip jie apibrėžti Statybos įstatymo 2 straipsnio 17 dalyje, tai šių tinklų kategorija, priklausomai nuo jų skersmens, nustatoma pagal STR 1.01.03:2017 1 lentelės 13 punkto ar 3 lentelės 2.2 punkto nuostatas, atsižvelgiant į tai, jog statinys, nepriskiriamas prie ypatingųjų ir nesudėtingųjų statinių, laikytinas neypatinguoju statiniu (Statybos įstatymo 2 str. 28 d.).
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
[3]STR 1.01.03:2017 12 p.: „12. Kitos paskirties inžineriniai statiniai [3.26] − fortai, bunkeriai, šaudyklos, techniniai stebėjimo bokštai, sąvartynai, atsinaujinančių išteklių energiją naudojantys energijos gamybos statiniai (vėjo elektrinės, saulės šviesos energijos elektrinės, saulės šilumos energijos kolektoriai ir kiti), transporterių galerijos, estrados, automatizuotų sandėliavimo sistemų statiniai, nuotekų valyklos statiniai ir kiti inžineriniai statiniai, neturintys aiškios funkcinės priklausomybės ar apibrėžto naudojimo, kurie tarnauja pagrindiniam daiktui (tvoros, kiemo aikštelės, lauko tualetai, stoginės, pavėsinės, atraminės sienelės, šachtiniai šuliniai, lieptai, mėšlidės, aplinkos tvarkymo elementai ir panašiai).“
Atnaujinimo data: 2023-12-20