Ar su specialiųjų reikalavimų prašymu būtina teikti valstybinės žemės patikėtinio rašytinį sutikimą (2025-03-06)

KLAUSIMAS.

          Prašome paaiškinti ar siekiant įgyvendinti statytojo teisę su specialiųjų reikalavimų prašymu būtina teikti valstybinės žemės patikėtinio rašytinį sutikimą, kai yra kreipiamasi dėl naujos statybos ir (ar) rekonstravimo projektų sprendinių įgyvendinimo laisvoje valstybinėje žemėje, kurią patikėjimo teise valdo pvz. konkreti savivaldybės administracija?

 

 

ATSAKYMAS (2025-03-06 Nr. 2D-5346).

 

Pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 5 dalies 6 punktą[1], jei išduodant statybą leidžiantį dokumentą reikia teikti sutartį ar susitarimą su valstybinės žemės patikėtiniu ar jo sutikimą, valstybinės žemės patikėtinis jį teikia Lietuvos Respublikos žemės įstatymo (toliau – Žemės įstatymas) 34 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka.

Žemės įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad „žemės informacinės sistemos paskirtis – efektyviai planuoti, valdyti ir administruoti valstybinę žemę, elektroninėmis priemonėmis užtikrinti vieningą žemės administravimo ir tvarkymo procesą ir valstybinės žemės patikėtinių įgyvendinimo funkcijas bei jų kontrolę ir žemės naudojimo valstybinę priežiūrą, taip pat tvarkyti ir teikti naudotojams informaciją apie Lietuvos Respublikos žemės fondą, žemės naudmenų sudėtį ir kitą informaciją apie žemę. Žemės valdymo ir naudojimo funkcijos, įskaitant ir valstybinės žemės patikėtinių  sutikimų, susitarimų ar sutarčių teikimą, vykdomos naudojantis Žemės informacine sistema. Valstybinės žemės patikėtinių sutikimai, išskyrus atvejus, kai dėl jų kreipiamasi kartu pateikiant prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą, išduodami atitinkamo patikėtinio nustatyta tvarka ir sprendimas dėl sutikimo išdavimo arba atsisakymo jį išduoti, priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo išduoti sutikimą gavimo dienos“.

STR 1.05.01:2017 13.11 papunktyje nurodyta, kad užregistravus prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą, savivaldybės meras arba jo įgaliotas savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo užregistravimo, išskyrus 33 punkte nurodytu atveju (kai gautas prašymas išduoti leidimą statyti naują statinį ar rekonstruoti statinį, suprojektuotą įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektą), patikrina, „jei nepateiktas valstybinės žemės patikėtinio sutikimas (pritarimas) įgyvendinti projektiniuose pasiūlymuose numatytus sprendinius, – ar prašyme išduoti statybą leidžiantį dokumentą prašoma savivaldybės, kaip valstybinės žemės patikėtinio, sutikimo (pritarimo) įgyvendinti projektiniuose pasiūlymuose numatytus sprendinius (kai statybą leidžiantis dokumentas išduodamas statyti ir (ar) rekonstruoti savivaldybės teritorijoje esančių miestų ir miestelių valstybinėje žemėje), išskyrus atvejus, kai statybą leidžiantį dokumentą išduoda Inspekcija“.

STR 1.05.01:2017 141 punkte nurodyta, kad, kai pateiktas STR 1.05.01:2017 13.11 papunktyje nurodytas prašymas, užtikrinama, kad per statinio projekto tikrinimo terminą būtų pateiktas savivaldybės, kaip valstybinės žemės patikėtinio sutikimas ar nesutikimas (pritarimas ar nepritarimas) įgyvendinti projektiniuose pasiūlymuose numatytus sprendinius.

STR 1.05.01:2017 50 punkte nurodyta, kad savivaldybės kaip valstybinės žemės patikėtinio sutikimas (pritarimas) įgyvendinti statinio projekte numatytus sprendinius nurodomas (įrašomas) statybą leidžiančiame dokumente, išskyrus atvejus, kai statybą leidžiantį dokumentą išduoda Inspekcija.

Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašo[2] (toliau – Aprašas) 6 punkte nurodyta, kad prašymas ir kiti dokumentai teikiami nuotoliniu būdu per IS „Infostatyba“, užpildant atitinkamus laukus, įkeliant privalomus dokumentus ir nurodant kitus IS „Infostatyba“ išvardintus duomenis. Prašymo išduoti specialiuosius reikalavimus formos pavyzdys pateiktas Aprašo 1 priede.

Apibendrinant pateiktas teisės aktų nuostatas, manytina, kad teikiant prašymą išduoti specialiuosius reikalavimus neprivaloma pateikti savivaldybės, kaip valstybinės žemės patikėtinio, rašytinį sutikimą.

Konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

 

[1] „5. Statybą leidžiančiam dokumentui, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 8 punkte nurodytą dokumentą, gauti pateikiami šie dokumentai: <...>6) kai žemės sklype (teritorijoje), kurio nuosavybės teise ar kita valdymo ir naudojimo teise nevaldo statytojas (užsakovas), numatoma vykdyti statybos darbus ir šio įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 1 punkte nustatytais atvejais neprivaloma žemės sklypo (teritorijos), kuriame statomas statinys, valdyti nuosavybės teise arba valdyti ir naudoti kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais; kai statomi inžineriniai tinklai, kuriems statyti teritorijų planavimo dokumentu buvo įformintas suformuotas inžinerinių tinklų koridorius, arba statinius statyti ar rekonstruoti mažesniais negu norminiai atstumais iki gretimo sklypo ribos, taip pat jeigu kitą žemės sklypą (teritoriją) numatoma laikinai naudoti statybos metu, – sutartis ar susitarimas su šio žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju arba šio žemės sklypo (teritorijos) savininko, valdytojo sutikimas ar servituto nustatymą patvirtinantys dokumentai (statant inžinerinius statinius). Jeigu reikia sutarties ar susitarimo su valstybinės žemės patikėtiniu ar jo sutikimo, valstybinės žemės patikėtinis jį teikia Žemės įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka. Šis reikalavimas netaikomas, kai žemės sklypas bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso butų ir kitų patalpų savininkams ir yra priimtas jų sprendimas pagal šios dalies 7 punkte nustatytus reikalavimus, taip pat atliekant statinio paprastąjį ir (ar) kapitalinį remontą; <...>“.

[2] Patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2017 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. D1-22.

Atnaujinimo data: 2025-03-31