Kaip turi būti apskaičiuojamas užstatymo tankis (2023-10-05)

KLAUSIMAS

Teikiame poilsio paskirties pastato rekonstravimo į gyvenamosios paskirties (dviejų butų) pastatą projektinius pasiūlymus ir prašome paaiškinti, kaip šiuo konkrečiu atveju turi būti apskaičiuojamas užstatymo tankis:

1. Pagal stogo projekcijų į žemės paviršių užimamą plotą (įskaitant balkonų 1A ir 1D užimamą plotą, t. y. užstatymo tankis nustatomas skaičiuojant tarp ašių 1-6 ir A-D );

2. Tik pagal stogo projekcijas į žemės paviršių tame plote, kur yra patalpos (be balkonų, t. y. užstatymo tankis skaičiuojamas tarp ašių 2-5 ir A-D ).

 

ATSAKYMAS (2023-10-05, Nr. (9.12) 2D-17088)

Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų (pvz., pagal pateiktus projektinius pasiūlymus) nagrinėjimo, išvadų dėl jų teikimo ir sprendimų priėmimo.

Prašote  paaiškinti, „kaip šiuo konkrečiu atveju turi būti apskaičiuojamas užstatymo tankis:

1. Pagal stogo projekcijų į žemės paviršių užimamą plotą (įskaitant balkonų 1A ir 1D užimamą plotą, t. y. užstatymo tankis nustatomas skaičiuojant tarp ašių 1-6 ir A-D );

2. Tik pagal stogo projekcijas į žemės paviršių tame plote, kur yra patalpos (be balkonų, t. y. užstatymo tankis skaičiuojamas tarp ašių 2-5 ir A-D )“.

Inspekcija, Konsultavimo taisyklių nustatyta tvarka teikdama konsultacijas, vadovaujasi teisės aktais ir valstybės politiką teritorijų planavimo ir statybos srityse formuojančios Aplinkos ministerijos raštuose pateikta nuomone. Atsakymą į Jūsų paklausimą teikiame, remdamiesi Aplinkos ministerijos 2020-11-04 rašte Nr. (14)-D8(E)-6233 (pridedamas) specialistų pareikšta nuomone, kuriai Inspekcija pritaria.

           Kaip apibrėžta Teritorijų planavimo įstatymo 2 straipsnio 40 dalyje, užstatymo tankis – pastatų ir turinčių stogą inžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomo ploto, nustatomo pagal išorinių sienų ar kitų atitvarų projekciją į žemės paviršių, santykis su žemės sklypo plotu.  

          Minėtame Aplinkos ministerijos rašte nurodyta: „<...> nustatant žemės sklypo užstatymo tankį, atskirai vertinamas jame esančių (projektuojamų) pastatų ir turinčių stogą inžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomas plotas. Įvertinus tai, kad pastato išorinė atitvara, mūsų nuomone, yra terminas, apibūdinantis fasado ir kitus konstrukcinius elementus (pvz., stogą), skirtus atitverti pastato patalpas nuo išorės, manytina, kad pastato (jo dalies, kurioje yra patalpos) antžemine dalimi užstatomas plotas nustatomas pagal antžeminės dalies išorinių sienų ir stogo projekciją į žemės paviršių vertinant tuos elementus, kurie atriboja patalpas nuo išorės. Stogą turinčio inžinerinio statinio (jo dalies), kuris neturi išorinių sienų, ir pastato dalies, kurioje nėra patalpų, antžemine dalimi užstatomas plotas, mūsų nuomone, nustatomas pagal stogo projekciją į žemės paviršių.

          Apibendrindami tai, kas išdėstyta, manome, kad, nustatant žemės sklypo užstatymo tankį, rašte minimų atvirų balkonų, stogelių, karnizų, stogo užlaidų projekcijos į žemės paviršių nevertinamos. <...>.“ (Pabraukta šio rašto rengėjos).         

          Stogų įrengimą ir konstrukcijas reglamentuoja statybos techninis reglamentas STR 2.04.01:2018 „Pastatų atitvaros. Sienos, stogai, langai ir išorinės įėjimo durys“, kurio 7.43 papunktyje pateikta stogo karnizo sąvoka: karnizas – stogo dalis, išsikišanti už išorinės sienos vertikaliosios plokštumos.

          Pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 4.6 papunktį, stoginė – žmonėms ar daiktams pridengti nuo kritulių ir saulės skirtas inžinerinis statinys, kurį sudaro stogas ant stulpų (gali būti su galinėmis sienomis ar be jų). Stoginė gali būti atskiras statinys ar kito statinio priestatas.

          Pažymėtina, jog statybą reglamentuojančiuose teisės aktuose užlaidos sąvokos nėra. Bendruoju atveju, kaip paaiškinta Lietuvių kalbos žodyne, užlaida – tai užleidimas, padidinimas ko nors (ilgio, pločio, svorio) viršaus (https://www.lietuviuzodynas.lt/zodynas/Uzlaida).   

          Inspekcijos nuomone, tuo atveju, kai stogo dalis atitinka karnizo sąvoką, nustatant užstatymo tankį į pastato antžemine dalimi užstatomą plotą karnizo (stogo dalies, kuri yra už išorinių sienų ribų) projekcijos į žemės paviršių plotas neįskaičiuojamas. Jeigu pastato stogo daliai (stogo užleidimui už išorinės sienos vertikaliosios plokštumos) reikalingos atramos (laikančiosios konstrukcijos, pvz., kolonos), tai padidintų matmenų ir ant laikančiųjų konstrukcijų (pvz., kolonų) atremtas stogas tokiu atveju atitiktų stoginės sąvoką ir jos (kaip stogą turinčio inžinerinio statinio ar pastato dalies, kurioje nėra patalpų) stogo projekcijos į žemės paviršių plotas įskaičiuojamas į statinių antžemine dalimi užstatomą plotą, vertinamą nustatant užstatymo tankį. Atsižvelgiant į tai, kad nei užlaidos apibrėžties, nei jos galimų matmenų statybą reglamentuojantys teisės aktai nenustato, manytina, kad užlaida, atitinkanti karnizo sąvokos apibrėžtį, gali būti tokių matmenų, kad be atramų išlaikytų savąjį svorį su projektinėmis apkrovomis (pvz., sniego, vėjo), tai yra, kad jai atremti nereikėtų laikančiųjų konstrukcijų. Stoginės, kaip atskiro inžinerinio statinio ar pastato dalies be patalpų, matmenys nereglamentuojami ir gali būti ribojami tik dėl atraminių konstrukcijų laikymo galios ir leistino žemės sklypo užstatymo tankio.

          Taigi konkrečiu atveju nustatant statinio antžemine dalimi užstatomą plotą, reikalingą užstatymo tankiui apskaičiuoti, siūlome vadovautis pirmiau nurodytais principais, t. y., jeigu stogo užlaidoms virš balkonų suprojektuotos atramos, tai, nustatant pastato antžemine dalimi užstatomą plotą, vertintinas tų pastato dalių stogo projekcijos į žemės paviršių plotas.

          Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

 

Atnaujinimo data: 2023-12-20