Ar reikia gauti naują statybą leidžiantį dokumentą, jeigu keitėsi sklypo matmenys (2024-04-18).
KLAUSIMAI:
Objektui 2020m. buvo išduotas statybos leidimas statyti naują statinį. Jokie statybos darbai pagal išduotą leidimą nebuvo pradėti /vykdomi. 2021 m. sklypas, kuriame statybos darbams buvo 2020m. išduotas statybos leidimas, buvo sujungtas su kitu sklypu, dėl ko padidėjo sklypo plotas.
Pasikeitė žemės sklypo matmenys, sujungiant žemės sklypus, tačiau dėl to nepabloginami žemės sklypo rodikliai (nepažeidžiami leidžiami žemės sklypo rodikliai). Pastato pririšimas nuo sklypo ribos dėl padidėjusio sklypo pasikeičia.
Ar žemės sklypų sujungimo atveju, kai sujungto žemės sklypo užstatymo rodikliai nepadidėjo, taip pat, kai pasikeitus žemės sklypo, kuriame statybos darbų vykdymui išduotas statybą leidžiantis dokumentas, unikaliam Nr. ir objekto vietai („pririšimas“) nuo sklypo ribos, turi būti keičiamas išduotas statybą leidžiantis dokumentas?
Ar nurodytu sklypų apjungimo atveju, papildomai statybos užbaigimo komisijai tiektina dokumentacija yra Techninio projekto laida A ir nauji sklypo dokumentai su situacijos paaiškinimu?
ATSAKYMAS (2024-04-18 Nr. 2D-7952).
Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 27 straipsnio 23 dalyje nustatyti atvejai, kada statybą leidžiančio dokumento (toliau – SLD) galiojimas panaikinamas, iš kurių vienas susijęs su paklausime nurodytomis aplinkybėmis – „viešojo administravimo subjekto, išdavusio šio straipsnio 1 dalies 1–7 punktuose nurodytus statybą leidžiančius dokumentus, sprendimu šiais atvejais: <...> jeigu buvo pakeisti žemės sklypo matmenys jį padalijant į atskirus žemės sklypus, sujungiant žemės sklypus, atlikus žemės sklypų perdalijimą (amalgamaciją) ir dėl to pažeidžiami leidžiami žemės sklypo užstatymo rodikliai ir kiti teisės aktai“.
Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“[1] (toliau – STR 1.05.01:2017) 49 punkte nurodyta, kad „statybą leidžiantį dokumentą išdavęs asmuo arba Inspekcija statybą leidžiantį dokumentą (jo versiją) IS „Infostatyba“ nedelsdamas pažymi negaliojančiu Statybos įstatymo [8.3] 27 straipsnio 23 dalies nustatytais atvejais“.
Taigi, jeigu padalijus žemės sklypą į atskirus sklypus, šiuose atskiruose žemės sklypuose nepažeidžiami leidžiami žemės sklypo užstatymo rodikliai, kiti teisės aktai ir savivaldybės administracija nepanaikino SLD, SLD lieka galioti. Turint galiojantį SLD, galima vykdyti statybos darbus pagal statinio projektą, kuriam jis ir yra išduotas.
Pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalį, statinio vieta žemės sklype (teritorijoje) yra esminis statinio projekto sprendinys.
Pagal statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“[2] (toliau – STR 1.04.04:2017) 8 priedo 7.4.2 punktą, pastato vieta sklype užfiksuojama (1) nurodant atstumus tarp statinių ir nuo statinių (skaičiuojant atstumą horizontalioje plokštumoje nuo labiausiai išsikišusių statinio konstrukcijų) iki žemės sklypo ribų ir (2) nurodant projektuojamų statinių charakteringų taškų koordinates.
STR 1.04.04:2017 42 punkte nurodyta, „Projektas keičiamas sudarius papildomą sutartį su projektuotoju ir statytojui patvirtinus papildomą techninę užduotį. Architektūros kūrinio autoriui sutikus, projekto keitimus ir (ar) papildymus atlieka projektą parengęs projektuotojas parengdamas naujos laidos projektą ar projekto sprendinių dokumentą (-us). <...> Kai po statybą leidžiančio dokumento išdavimo keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai projekto sprendiniai ir norint tęsti statybą gauti naujo statybą leidžiančio dokumento neprivaloma [5.39], taip pat kai keičiami neesminiai projekto sprendiniai, turi būti rengiamas naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai). Naujos (-ų) laidos (-ų) projektų ar projekto sprendinių dokumento neprivaloma rengti, jei: <...> pastatų ir inžinerinių statinių vieta žemės sklype (teritorijoje) skiriasi iki 1 m, išskyrus atvejus, kai dėl šių nukrypimų pažeidžiami norminiai atstumai nuo statinių iki žemės sklypo ribų ir nėra besiribojančių žemės sklypų savininkų ar valdytojų rašytinių sutikimų arba norminiai atstumai iki kitų statinių ir nėra tokių statinių savininkų ar valdytojų rašytinių sutikimų; <...>“.
STR 1.04.04:2017 45 punkte nurodyta, „kai po statybą leidžiančio dokumento išdavimo keičiami neesminiai statinio projekto sprendiniai [5.1] ir parengti darbo projekto sprendinių keitimai, papildymai ar taisymai neatitinka techninio projekto sprendinių, techninis projektas turi būti pakeistas (parengiant naujos laidos projekto sprendinių dokumentą (-us)) iki statybos užbaigimo procedūrų (prašymo išduoti statybos užbaigimo aktą pateikimo ar deklaracijos apie statybos užbaigimą surašymo) pradžios.“.
Inspekcijos nuomone, kai po SLD išdavimo, dėl žemės sklypų sujungimo ir matmenų pasikeitimo, keičiasi atstumas nuo pastato (kuriam išduotas galiojantis SLD) iki žemės sklypo ribų, tačiau nekeičiamos pastato charakteringų taškų koordinatės ir kiti gyvenamojo namo techninio projekto sprendiniai, laikoma, kad vieta žemės sklype (teritorijoje) yra nekeičiama. Vadovaujantis STR 1.04.04:2017 42 punktu, kai keičiami neesminiai projekto sprendiniai, turi būti rengiamas naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai), pataisant atstumą nuo statinio (kuriam išduotas SLD) iki žemės sklypo ribų. Jei statinio projektas buvo rengiamas dviem etapais (statinio techninis projektas ir statinio darbo projektas), tai pagal STR 1.04.04:2017 45 punktą, statinio techninis projektas turi būti pakeistas (parengiant naujos laidos projekto sprendinių dokumentą (-us)) iki statybos užbaigimo procedūrų (prašymo išduoti statybos užbaigimo aktą pateikimo ar deklaracijos apie statybos užbaigimą surašymo) pradžios.
Žemės sklypų sujungimą patvirtinantys dokumentai yra pagrindas rengti naują statinio projekto sprendinių dokumento (-ų) laidą. Sklypų sujungimo informacija turėtų būti tarp projekto korektūros dokumentų, o atsižvelgiant į naujai suformuotus žemės sklypus, pakoreguoti statinio projekto sprendiniai turi užtikrinti, kad teritorijų planavimo dokumentuose nustatyti leidžiami užstatymo rodikliai (vertinant kiekviename atskirame sklype) ir kiti teisės aktai nepažeidžiami. Atsakant į paskutinį klausimą, manome, kad statybos užbaigimo procedūrų metu tarp tiektinų dokumentų turi būti teikiama paskutinė statinio projekto ar jo dokumentų laida su žemės sklypų sujungimą patvirtinančiais dokumentais.
Pažymėtina, kad, vadovaujantis Statybos įstatymo 16 straipsnio 5 dalies nuostatomis, projektuotojas, pasirašydamas statinio projektą, prisiima atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų (tarp jų – teritorijų planavimo dokumentų), normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2024-06-12