KLAUSIMAS.

 

Dėl naujų laidų projektui suteikimo, taisant projektą pagal ekspertizės pastabas, vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“[1] (toliau – Reglamentas) reikalavimais.

 

ATSAKYMAS (2024-06-17 Nr. 2D-13245).

 

          Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje įtvirtintos statinio projektuotojo pareigos, tarp kurių:

          „<...>;

          3) pasirašytistatinio projektą (privalomi įmonės vadovo ar jo įgalioto kito įmonės darbuotojo ir statinio projekto vadovo parašai, o kai statinio projektuotojas yra fizinis asmuo, – tik statinio projekto vadovo parašas), tuo prisiimdamas atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas;

          4) pataisytistatinio projektą pagal statytojo (užsakovo) pastabas, jeigu jos neprieštarauja normatyviniams statybos techniniams dokumentams ir normatyviniams statinio saugos ir paskirties dokumentams;

          5) pataisyti statinio projektą pagal statinio projekto ekspertizės akto privalomas pastabas;

          6) pataisyti statinio projektą pagal šį statinio projektą tikrinusių institucijų, subjektų (jų padalinių) pastabas:

          <…>.“

          Statybos įstatymo 2 straipsnio 68 dalyje apibrėžta, kad statinio projekto tvirtinimas – tai statytojo (užsakovo) pritarimas parengtam statinio projektui, įforminamas tvarkomuoju dokumentu, kai statytojas (užsakovas) yra Lietuvos Respublikoje įsteigtas ar užsienio valstybės juridinis asmuo, kita užsienio organizacija arba statytojo (užsakovo) žyma „tvirtinu“ ir parašu statinio projekte, kai statytojas (užsakovas) yra Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo. Abiem atvejais nurodomi pagrindiniai statinio techniniai ir ekonominiai rodikliai, aplinkos ir kraštovaizdžio reikalavimai.

           Reglamento 48 punkte nustatyta, kad:

          „48. Projekto keitimai, papildymai ir taisymai atliekami parengiant naujos laidos projektą ar projekto sprendinių dokumentą (-us), šiam projektui ar projekto sprendinių dokumentui (-ams) suteikiama nauja laida. Jei projektas ar projekto sprendinių dokumentas (-ai) keičiami, papildomi ir taisomi kelis kartus, kiekvieną kartą projektui ar projekto sprendinių dokumentui (-ams) suteikiama nauja laida. Projekto, projekto sprendinių dokumentų keitimai, papildymai ir taisymai įforminami LST 1516:2015 [5.34] nustatyta tvarka. Pakeistas, papildytas ar pataisytas naujos laidos projektas ar naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai) pasirašomas reglamento nustatyta tvarka.“

          Šiame punkte pateikta nuoroda į Lietuvos standartą LST 1516:2015 „Statinio projektas. Bendrieji įforminimo reikalavimai“ (toliau – LST 1516:2015), nurodant, kad tiek projekto keitimai, tiek ir papildymai ir taisymai įforminami LST 1516:2015 nustatyta tvarka. Atkreipiame dėmesį, kad LST 1516:2015, be kita ko, pateikta projekto laidų įrašų darymo tvarka (laidų įrašų lentelė, kurioje numatytas įrašas apie laidos statusą, dokumento išleidimo priežastį).

          Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, ir į problemas, kai projektuotojo pasirašytas projektas vėliau pagal ekspertizės pastabas taisomas neįforminant taisymų, manome, kad, kai projektuotojas privalo Statybos įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nurodytais atvejais statinio projektą pataisyti (pvz., pagal statinio projekto ekspertizės akto privalomas pastabas), projekto taisymai atliekami ir įforminami Reglamento 48 punkte nustatyta tvarka pagal  LST 1516:2015 reikalavimus. Pažymėtina, jog tokia Inspekcijos pozicija suderinta su Aplinkos ministerija.

           Dėl Jūsų teiginio, jog Reglamento VI skyrius nurodo „ kad tik Statytojo patvirtintas (pritartas) ir turintis statybą leidžiantį dokumentą statybos projektas gali būti keičiamas (VI sk. 42-46 p.) ar taisomas (VI sk. 47-49 p.) išleidžiant naujas projekto laidas“, atkreiptinas dėmesys į šias Reglamento nuostatas: techninis projektas yra vientisas dokumentas, kurio pagrindu atliekama projekto ekspertizė (Reglamento 13.2 p.); bendrosios projekto ekspertizės aktas yra vienas iš dokumentų, pateikiamų statybą leidžiančiam dokumentui gauti (Reglamento 87 p.); projektas yra tinkamai parengtas, jei atlikus projekto ekspertizę, jo įvertinimas projekto ekspertizės akte atitinka reglamento 89.1 papunktyje nurodytą įvertinimą (Reglamento 88 p.).

           Taigi projekto ekspertizės aktas yra atskiras dokumentas (ne statinio projekto sudėtinė dalis), kuriuo įvertinama parengto ir projektuotojo pasirašyto projekto atitiktis Reglamento (ES) Nr. 305/2011 nustatytiems esminiams statinių reikalavimams, privalomųjų projekto rengimo dokumentų, kitų Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų, normatyvinių statybos techninių dokumentų reikalavimams. Todėl manome, kad projektas laikytinas parengtu, kai projektuotojas įvykdo Statybos įstatymo 16 straipsnio 5 dalies 3 punkte jam nustatytą prievolę – pasirašo statinio projektą, tuo prisiimdamas atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas. Tačiau statytojui tvirtinti (atlikti atskirą procedūrą, apibrėžtą Statybos įstatymo 2 straipsnio 68 dalyje) parengtas projektas perduodamas pagal perdavimo–priėmimo aktą tik tuomet, kai atlikta projekto ekspertizė ir gautas projekto ekspertizės aktas su išvada, kad projektą galima tvirtinti (kai privaloma) arba projektui pritariama (kai projekto ekspertizė atlikta statytojo iniciatyva).

          Paklausime minimo Reglamento 42 punkto nuostatos taikytinos, kai pagal statytojo patvirtintą projektą gautas statybą leidžiantis dokumentas, ir šio projekto sprendiniai keičiami po statybą leidžiančio dokumento išdavimo („Projektas keičiamas sudarius papildomą sutartį su projektuotoju ir statytojui patvirtinus papildomą techninę užduotį. <...>“; „Kai po statybą leidžiančio dokumento išdavimo keičiami <...>.“).

          Konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2024-07-05