Ar galima skaidyti esamą automobilių stovėjimo aikštelę? (2023-12-11)
KLAUSIMAS
Ar galima esamą automobilių stovėjimo aikštelę, adresu ******, kurios bendras automobilių stovėjimo vietų skaičius yra 121 automobilių skaidyti į dvi automobilių stovėjimo aikštelėmis, a12 turinčia 68 automobilių stovėjimo vietas ir a13 turinčia 63 automobilių stovėjimo vietą.
ATSAKYMAS,(2023-12-11, Nr. (9.12 Mr) - 2D-21313)
Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, išvadų dėl jų teikimo ir sprendimų priėmimo, todėl atsakyme pateikiamos tik su paklausimu susijusios teisės aktų nuostatos ir nuomonė dėl jų taikymo.
Paklausime pagal pateiktas aplinkybes prašote paaiškinti, ar galima esamą automobilių stovėjimo aikštelė, adresu ******, kurios bendras automobilių stovėjimo vietų skaičius yra 121 automobilių skaidyti į dvi automobilių stovėjimo aikštelėmis, a12 turinčia 68 automobilių stovėjimo vietas ir a13 turinčia 63 automobilių stovėjimo vietą.
Statybos techninis reglamentas STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“ (toliau – STR 2.06.04:2014) nustato automobilių stovėjimo vietų, visų nuosavybės formų gatvių ir vietinės reikšmės kelių tiesimo, rekonstravimo ir remonto projektavimotechninius reikalavimus.
STR 2.06.04:2014 107 punkte nustatyta, kad minimalus automobilių stovėjimo vietų skaičius įvairios paskirties statiniams nustatomas vadovaujantis 30 lentele.
Pagal STR 2.06.04:2014 123 punkto nuostatas – atstumai nuo uždarojo tipo antžeminių automobilių saugyklų, garažų, atvirojo tipo automobilių saugyklų, taip pat įvažiavimo / išvažiavimo vartų ir vėdinimo sistemos oro šalinimo angų iki 321 lentelėje nurodytų pastatų ar patalpų varstomų langų / vėdinimo sistemos oro ėmimo angų turi būti ne mažesni už nurodytus lentelėje.
Atvejai kada gali būti mažinami ar neišlaikomi ar netaikomi 321 lentelėje numatyti atstumai nurodyti šio reglamento 123 punkto papunkčiuose, tarp jų, kaip numatyta 123.14 p.: projektuojant automobilių saugyklą, 321 lentelėje nustatyti atstumai atvirojo tipo antžeminėms automobilių saugykloms (jei saugykla padalinta į atskiras automobilių stovėjimo vietų grupes, atskirtas nuo kitų automobilių stovėjimo vietų grupių 3 m pločio daugiamečių želdinių (krūmų, ne žemesnių kaip 1,5 m aukščio) zonomis) matuojami vertinant kiekvienos atskirtos automobilių stovėjimo vietų grupės vietų skaičių.
Lietuvos Respublikos Statybos įstatymo 6 str. 4 dalyje numatyta, kad statinys turi būti statomas ir pastatytas, o statybos sklypas tvarkomas taip, kad statybos metu ir naudojant pastatytą statinį trečiųjų asmenų gyvenimo ir veiklos sąlygos, kurias jie turėjo iki statybos pradžios, galėtų būti pakeistos tik pagal normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas.
Apibendrinant pateiktas teisės aktų nuostatas bendruoju atveju STR 2.06.04:2014 nenumato pareigos visas būtinas stovėjimo vietas įrengti vienoje automobilių saugykloje, todėl, mūsų nuomone, automobilių stovėjimo aikštelęskaidyti galima, jei po padalijimo automobilių saugyklos atitiks teisės aktų reikalavimus ir teritorijų planavimo dokumentų sprendinius.
Pažymime, kad projektinius sprendinius privalo parinkti kompetentingas projektuotojas, prisiimdamas atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas, nes tokia prievolė jam nustatyta Statybos įstatymo 16 str. 5 d. Jei projektuotojas abejoja dėl projektinių sprendinių atitikties teisės aktų reikalavimams ar išsiaiškinti kylančius klausimus reikia specialių žinių, manome, kad projektą galėtų įvertinti statinio projekto ekspertizė.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
[1]patvirtinta Inspekcijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-194 „Dėl Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių patvirtinimo“.
Atnaujinimo data: 2023-12-21