BDAR
gdpr

Teismo verdiktas: savavališkos statybos Vilniaus senamiestyje statytojui „kainuos“ keturiskart didesnę sumą

Data

2021 07 15

Įvertinimas
0
teism 07 15.png

Vilniaus apygardos teismas (Teismas) tenkino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) apeliacinį skundą dėl Vilniaus m. apylinkės teismo nutarimo statytojui UAB „IREC Baltic“ skirti 5 000 eurų baudą ir priėmė naują nutarimą, kuriuo už Statybos įstatymo pažeidimus bendrovei skyrė 20 000 eurų baudą.

 

Statybos inspekcija, patikrinusi statybos darbų teisėtumą Šv. Stepono g. 12, Vilniuje, statytojui UAB „IREC Baltic“ surašė administracinio nusižengimo protokolą dėl savavališkai statomų ypatingojo ir neypatingojo pastatų su mansardomis ir rūsiais, t. y. dėl padarytų nusižengimų, numatytų Statybos įstatymo 56 straipsnio 2 ir 4 dalyse. Nors UAB „IREC Baltic“ statybą leidžiantis dokumentas (SLD) išduotas, tačiau pastatai buvo statomi pažeidžiant esminius statinio projekto sprendinius žemės sklype, kuris yra kultūros paveldo vietovėje, – Vilniaus senamiestyje, Vilniaus senojo miesto ir priemiesčio archeologinėje vietovėje.

 

Statybos įstatymo 56 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad už naujo ypatingojo statinio savavališką statybą saugomoje teritorijoje statytojams skiriama bauda nuo 16 000 iki 40 000 eurų, o už pakartotinai padarytus pažeidimus – nuo 20 000 iki 60 000 eurų. To paties straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad už naujo neypatingojo statinio savavališką statybą saugomoje teritorijoje statytojams skiriama bauda nuo 4 500 iki 11 000 eurų. Už tokius pačius veiksmus, padarytus juridinio asmens, bausto bauda už šioje dalyje numatytus pažeidimus, bauda gali siekti nuo 7 000 iki 25 000 eurų.

 

Tenkindamas Statybos inspekcijos apeliacinį skundą Teismas priėmė naują nutarimą, kuriuo statytojui už teisės pažeidimą, numatytą Statybos įstatymo 56 straipsnio 2 dalyje, skyrė 20 000 Eur baudą, už teisės pažeidimą, numatytą Statybos įstatymo 56 straipsnio 4 dalyje, – 6 000 Eur baudą. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 38 straipsnio 2 dalimi, paskirtas nuobaudas Teismas subendrino ir UAB „IREC Baltic“ skyrė galutinę nuobaudą – 20 000 Eur baudą.

 

Statybos inspekcija pastebi, kad savavališkai statyti ir remontuoti kasmet ryžtasi vis mažiau gyventojų ir ūkio subjektų, tačiau vis dar daug pažeidimų nustatoma, kai statybos darbai vykdomi turint SLD, bet pažeidžiant esminius statinio projekto sprendinius, tarp jų ir kultūros paveldo teritorijose ar kultūros paveldui priklausančiuose pastatuose.

 

Statybos inspekcija atkreipia dėmesį, kad dėl neteisėtų statybos darbų daroma žala teritorijų plėtrai, niokojami saugomose teritorijose esantys istorinio paveldo objektai, pažeidžiami visuomenės interesai, todėl skatina statybos dalyvius elgtis sąžiningai ir užtikrinti darnius, saugius statybos ir teritorijų planavimo procesus.

 

Primename, kad apie savavališkas statybas galima pranešti šiais būdais:

  • anonimiškai – pasitikėjimo linijos telefonu (8 5) 272 1072 (įdiegtas automatinis atsakiklis) arba Statybos inspekcijos interneto svetainėje „Pasitikėjimo linija“ užpildžius nurodytą elektroninę formą http://apklausos.vtpsi.lt/index.php/598161?lang=lt;
  • elektroniniu paštu – info@vtpsi.lt (pasirašytas elektroniniu parašu arba suformuotas elektroninėmis priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą ir nepakeičiamumą (skenuotas ar nufotografuotas dokumentas);
  • paštu – adresu: Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos, A. Vienuolio g. 8, 01104 Vilnius (skundas ar pranešimas turi būti pasirašytas);
  • vieno langelio svetainėje „E. pilietis“ užpildžius elektroninę formą https://epilietis.lrv.lt/lt/kreipimasi/listing_claim ar kitais būdais, nurodytais taisyklėse, kai asmenį galima autentifikuoti (pvz., per el. bankininkystę), jei asmuo neturi elektroninio parašo.